Bursa Koza Han'da çalışmalar başlıyor!

Bursa Koza Han'da çalışmalar başlıyor! Bursa Koza Han'da çalışmalar başlıyor!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yaptığı açıklamada kentin önemli bir turizm değeri olan Koza Han’ın iç avlu kısmının komple revizyonunun Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını belirtti.Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehrin en çok ziyaret edilen tarihi çarşılarının kesişim noktasında yer alan Koza Han’da esnafla bir araya geldi. AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın da eşlik ettiği ziyarette, Koza Han yönetimi ve esnafıyla sohbet eden Başkan Aktaş, mekanın mevcut durumu hakkında bazı bilgiler aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Bursa’nın tüm değerleriyle marka bir kent olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Şehrimizin tanınırlığını artırmak ve kentimizin önemli turizm değerlerinden tüm ülke ve dünyanın istifade etmesi için yapabileceğimiz çalışmalarla ilgili heyecanlıyız” şeklinde konuştu.

“Koza Han, Bursa’nın en önemli markalarından”

Başkan Aktaş, Bursa’nın dünyada tanınması amacıyla fuarlara katılıp tanıtım çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyerek, “Turizm odağında, Bursa’ya yoğun talebi karşılayabilecek potansiyeli de oluşturmak lazım. Bursa olarak markamız çok ama Koza Han en önemli markalarımızdan biri... Koza Han esnafı ve yönetimiyle bir araya geldik, ihtiyaçları ve talepleri tespit edip, buraya neler yapılabileceğini değerlendirdik” dedi.

Aktaş, Büyükşehir Belediyesi olarak Hanlar Bölgesi’nin tamamında otopark probleminin çözümünden, güvenlik ve Zabıta hizmetlerinin arttırılmasına kadar pek çok konuda çalışmalarının olduğunu da söyledi.

Çalışmalar başlayacak

Koza Han’da orta bölümün çok yoğun kullanıldığını dile getiren Başkan Aktaş, “Bursa’nın çok önemli markaları var. Bu değerlerin en önemlilerinden bir tanesi de Koza Han’dır. Bursa’daki hemşerilerimizle, şehir dışı ve yurtdışından gelen misafirlerimizi Koza Han’ı görmeye ve Bursa’nın meşhur ipeğinden almaya davet ediyorum. Koza Han’a gelenlerin daha rahat ve sağlıklı bir ortamdan faydalanabilmesi, mekanın düzenleme ve modernizasyonu ile özellikle gece de sağlıklı kullanılabilmesi için aydınlatma çalışmalarının yapılması gerekiyor. Koruma Kurulu’nun projesi doğrultusunda, öncelikle iç avlu kısmında oturma gruplarından aydınlatmasına, zemin döşemesinden ortadaki mescidine kadar komple revizyonunu Büyükşehir Belediyesi olarak hemen yapacağız” dedi.

Koza Han’daki diğer bölümler ve dükkanlarla ilgili çalışılacağını belirten Aktaş, esnafla gerekli mütabakatın sağlanması ve Osmangazi Belediyesi’nin de projesini gerçekleştirmesi ile bölgenin daha da değerleneceğini ve konunun takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.