24 / 05 / 2022

Bursa Nilüfer'de gayrimenkul piyasası canlı!

Bursa Nilüfer'de gayrimenkul piyasası canlı!

Bursa Hakimiyet Gazetesi'nin yazarlarından Serkan İnceoğlu bugünkü yazısında Bursa'daki gayrimenkul sektöründen bahsetti. İşte Serkan İnceğlu'nun o yazısı...Kamu maliyesinde, istikrar ve başarıdan söz eden hükümet, geçen yıldan beri ilginç bir durum ortaya koyuyor.

Çifte genel seçim vardı.

Borç yapılandırma ve silme uygulamaları yürütülürken, yapılandırma sayesinde tıkanan alacaklardan, önemli tahsilat da gerçekleştirilmişti.

Suriyeli mültecilere harcamalar, milyarlarla ifade edilirken, Avrupa Birliği’nden edilen 3 milyon Euro’nun da belirsizliği devam ediyor.

Durumlar böyleyken…

Vergi gelirlerinin, gerçek tutarlarda alınabilmesi yani vergiye esas beyanların, gerçeği yansıtması için de, çalışmalar gündemdeki önceliğini koruyor.

Gayrimenkul satışlarından gelirlerin, gerçek tutarlarda beyan edilip edilmediğinin yani vergi ve harç kaçağının olup olmadığının anlaşılması için Bursa’da hareketlilik bulunuyor.

Yaklaşık 200 bin dosyanın, gerçek beyan edilip edilmediğinin saptanması için tarama kapsamında yer aldığı konuşuluyor.

Yürürlükteki olağan denetim uygulaması, ancak etkin bir şekilde yürütülebilmesi için de, hareketlilik söz konusu oluyor.

Nilüfer, odak noktası!

Gayrimenkul piyasasının canlı ve sürekli büyüdüğü Nilüfer’de, Bursa’daki vergi ve harç gelirlerinden kaybın en çok olduğu ilçe olarak tahmin ediliyor.

Çok ciddi beyan farkları olduğu gerekçesiyle satan ve alan taraflara bildirimler ve cezai işlem süreçleri, işleme konuluyor.

Yaygın olarak….

Konut kredileriyle alımlarda, kredi parasının satana ödenmesine rağmen, kredinin altında, satış değeri gösterildiği, düşük vergi ve harç ödendiği konuşuluyor. 

Bizden söylemesi!..


Bursa’nın ‘gayrimenkul’ cazibesi

Bursa için “Hangi ilçeler kazandıracak?” öngörüleri açıklandı.

Nilüfer ve Osmangazi’nin yanı sıra, sanayileşme hareketinin oluştuğu Karacabey ve Yenişehir de, cazip yatırım bölgeleri olarak vurgulanıyor.

Nilüfer’de, Görükle ve Özlüce de, yakınlığıyla üniversitelilerin tercihi olarak belirtiliyor.


Bursa Hakimiyet/Serkan İnceoğlu