19 / 08 / 2022

Bursa Sıcaksu'da kentsel dönüşüm gerginliği!

Bursa Sıcaksu'da kentsel dönüşüm gerginliği!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesine CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'dan tepki geldi. Karaca kentsel dönüşüm ile Bursa'nın termal kimliğinin kaybolacağını düşünüyor. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediye yönetiminin termal bölgeyi toplu konuta açma kararı aldığını, kararla beraber Bursa’nın “termal şehir” kimliğinin tarihe karışacağını dile getirdi. Normhaber'de yer alan habere göre; konuyla ilgili açıklamada bulunan Özkan, “Bulunduğumuz bölge bildiğimiz gibi Bursa’nın çok önemli bölgesidir. Burada geçmiş dönem belediye başkanlarımızdan rahmetli Hikmet Şahin döneminden başlamak kaydıyla Recep Altepe döneminden de bugüne kadar gelen uzun uğraşlarla, kamulaştırmalarla 109 dönümlük bir alan oluşturuldu. Burası kentin tam merkezi ana merkez olmanın ötesinde, burası sıcak su bölgesi. Adından da anlaşılacağı gibi termal su bölgesi. O dönemlerde Almanya’ya, Avusturya’ya uzman ekipler gönderilerek oradaki termal tesisler incelemiş, oradaki su kalitesiyle buradaki bizim termal suyumuz karşılaştırılmış ve o anlamda proje hazırlamıştı. Bütün Bursa’yı heyecanlandıran Sıcaksu bölgesindeki termal turizm projesi Bursa’nın yüzyıllardır anıldığı terim varken, kaplıca kenti şifalı banyolar alanında kentin kimliğini yeniden kazanması anlamında çok olumlu olacaktır. Bu bölge projeye uygun olarak devam etmelidir. Biz son belediye meclis oturumunda da daha önceki oturumlarda bu konudaki hassasiyetimizi dile getirdik. Bu projenin aslına uygun olarak devam etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Buraları ranta kurban etmeyelim. Burada şehrin geleceği söz konusu. Konuta ihtiyaç varsa başka yerde de yapılabilir, uygun yerler üretilsin” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili ilçe başkanları açıklama yapan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin itiraz edilecek projelerin hayata geçirildiğini söylerey şu açıklamalarda bulundu: 

“Bursa’nın AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaklaşık 4 yıldır görevde ama bu konuyla ilgili en ufak bir çalışma yapmadığı gibi bütün mesaisini müteahhitlerle geçirmiş. Şöyle bir tehlike var Bursa’da. Şehre hangi kötülük yapılacaksa, biz yapmıyoruz, Bakanlık yapıyor. Şu an bakın yeni dayatma bu. Yunuseli’nde görüyoruz, burada görüyoruz. Yine sıkıştıklarında topu Ulaştırma Bakanı’na atıyorlar. Şimdi ülkeyi yöneten siyasi iktidar AKP, yerel iktidar sizsiniz. Yani arada top çevirerek kendinizi temize çıkarmaya çalışmayın. Bu şehri siz yönetiyorsunuz. Şunu söyleyeceğim. Bakın tarihi kimliğe sahip çıkıyoruz diyorlar. Şu karşıda bir bakın. Ecdadın yaptığı kaç yüzyıldır ayakta duran Kara Mustafa Paşa kaplıcası var, onlardan utanın. Osmanlı’dan kalan birçok eserler restore edip ayağa kaldıran bir siyasal anlayışın yerel yöneticileri karşıdaki Kaplıca’nın karşısına gelip burayı TOKI konutları yapacaklar, vicdan sığıyor mu? Bunların rant hırsı, vizyonsuzluğu çapsızlığı Bursa’yı yaşanmaz hale getirdi.”

Bursa Sıcaksu da kentsel dönüşüm gerginliği!

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’nın konuşmasının devamında şunları söyledi: 

“Günleriniz sayılı, ilk seçimde ehil ellere devredeceksiniz ama giderayak Bursa’ya zarar vermeyin. Ben çocuktum, hatırlıyorum mahallede, kimin böyle hali vakti yerinde ise, şunlar Bursa’ya gitmiş diye günlerce konuşulurdu. Bursa çekim merkezi idi. Çekirge’deki otellere günler öncesinden rezervasyonlar yapılırdı. Türkiye’nin her yerinden hatta yurtdışından bile termal turizm için Bursa’ya gelenler olurdu. Bırakın Almanya’yı, Çek Cumhuriyeti’ni, Avusturya’yı, dağın hemen arkasındaki illerimizde bile termal kaynağı olan yerler turizm termal yatırım için ayrılıyor. Kütahya’da benzer yerler var, yanı başımızdaki kentlerde benzer yerler var. Bir tek Bursa’ya geldiğimizde rant gözlerini bürüyor. Hazır arsası hazır, kazandırılmış alan var, Buraya  TOKİ  konut yapsın. Bu kadar sevimsiz, bu kadar anlayışsız olunabilir mi? Buraya Doğanbey yapmayacağız, merak etmeyin diyorlar. Güler misiniz, ağlar mısınız? Doğanbey’i sanki biz yaptık! Zaten buranın zemini Doğanbey olmaya müsait olsa anında yaparlar. Zemin sıcak su, yani burasının daha fazla kat kaldırmayacağını biliyorlar. Eğer 20-25 kat, 30 kat, burası da kaldırsa hiç acımazlar, beton dikerler. Çünkü ülkede özellikle son dönemde yaptıklarının en önemlisi nedir? Ranttır, betondur, doğa katliamıdır.”

Bursa Sıcaksu da kentsel dönüşüm gerginliği!

Kentsel dönüşümde aldatmaca var 

“Özellikle bir kentsel dönüşüm aldatmacası var. Hemen aşağıda eski kurban pazarı var hatırlarsınız. Bakın orası da boş bir alandı. Dediler ki, planda orası Sırameşeler’den Zafer Mahallesi’ne kadar alanın rezerv alan. Orada konutlar yapılır, buradaki plansız konut sahipleriyle uzlaşarak yeni alanlar açılır. Bunu orada yapmadılar. Ne oldu? inşaat yaptılar, yap-satçı oldular. Orada Osmangazi Belediyesi yap-sat yaptı. Benzer bir tablo burada yapılmasın. Hem yap-sat yapılmasın hem de bu bölge konut projesi, için uygun bir yer değil. Kentin başka yerlerinde konut yapılabilir. Buraları dönüşüm için değerlendirilebilir, fakat burası sıcak su kaynağının üzerinde, termal kaynağa özeldir. Bursa’ya tekrar 70’li 80’li yıllardaki termal kent kimliği kazandırılmalıdır.”

Bursa Sıcaksu kentsel dönüşüm ihalesi 9 Eylül'de!