Bursa Ziraat Mektebi restore ediliyor!

Bursa Ziraat Mektebi restore ediliyor! Bursa Ziraat Mektebi restore ediliyor!

Bursa’nın en köklü eğitim ve öğretim kurumları arasında yer alan Bursa Ziraat Mektebi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına kavuşuyor.Bursa’da 1891 yılında ‘Hüdavendigar Numune Çiftliği Ziraat Mektebi’ adıyla eğitim öğretime başlayan ve Cumhuriyet’ten sonra “Bursa Ziraat Mektebi” olarak öğrenci yetiştiren okul, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarıyla yenileniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, üç adet tarihi yapıdan oluşan okulda, yapılara yönelik yenileme çalışmaları için Eylül 2019 tarihinde yer teslimi yapıldı. 1-2-3 olarak isimlendirilen ve metrekare olarak en büyük alana sahip olan 3 numaralı yapı ile tek katlı ve derslik olarak kullanılacak olan 2 numaralı yapıda çalışmalar sürüyor. Çalışmalar tamamlandığında eğitim sınıfları, müze, kütüphane, konferans salonu ve idari alanlar olmak üzere bölümler meydana getirilecek.

Çalışmalar hızlanıyor

Bursa Ziraat Mektebi’ndeki çalışmaları yerinde denetleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yetkililerle birlikte okulu gezerek ihtiyaçlar ve eksiklikler hakkında bazı bilgiler aldı. Yüz yüze eğitimin başladığı okulda sınıfları gezen Başkan Alinur Aktaş, öğrencilerle de konuştu. Bursa’nın eğitim ve tarım alanında önemli bir yeri olan Ziraat Mektebi’ndeki restorasyon çalışmalarını yerinde görerek bilgi aldıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Ziraat Mektebi’nin Bursa tarihinde çok önemli bir yeri var. Okulumuz üç ayrı yapıdan oluşuyor. Yaklaşık 550 öğrenci, 50 civarında öğretmen ve idareciyle okulumuz, şehrin tarım ve hayvancılık alanındaki önemli bir boşluğu dolduruyor. Okul ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiler doğrultusunda Bursa Valiliği’nin destekleriyle çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Toplam 4126 metrekarelik alana sahip olan okulda, çalışmalar önümüzdeki yılsonuna doğru bitirmiş olacağız. Yaklaşık 7 milyon 800 bin civarında restorasyon bedeli ve 2 buçuk milyon civarında çevre düzenlemesi ile beraber toplam 10 milyon 300 bin lira TL civarında para harcanacak” diye konuştu.

Pandemi dolayısıyla çalışmaların yavaş sürdüğünü belirten Başkan Aktaş, çalışmaların bundan sonraki süreçte daha da hızlanacağını söyledi. Eğitim öğretim hayatı bir taraftan devam ederken okulu restore edip aslına uygun hale dönüştüreceklerini dile getiren Başkan Aktaş, “Öncelikle öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve Milli Eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.