Bursa'da kişi psikolojisini olumsuz etkileyen kaçak yapılar yıkılacak!

Bursa'da kişi psikolojisini olumsuz etkileyen kaçak yapılar yıkılacak!

Bursa’da kaçak yapıların yıkılmasını ve inşaatı yapan müteahhitler ile firmaların cezalandırılmasını öngören karar, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.Bursa Büyükşehir sınırları içerisinde bundan böyle, kaçak inşaatlara göz açtırılmayacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, şehri görsel açıdan anlamsız kılan, sosyal hayatı ve kişi psikolojisini olumsuz bir şekilde etkileyen kaçak yapılar, ‘belediye meclisinde kabul edilen karara göre’ ilgili ekipler tarafından en geç 3 iş günü içinde yıkılacak. Kaçak yapılara beton veren firmalarla işin yüklenicisi olanlar da yine aynı karara göre, çeşitli yaptırımlara maruz kalacak. Cezalandırma, işyeri kapatma ve çalışma ruhsatlarının iptaline kadar gidebilecek.

Bursa’da kronik problem olarak senelerdir kendisini gösteren kaçak yapılaşma, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı ikinci birleşiminde ele alındı. Yasal olmayan inşaatların önüne geçmeyi hedefleyen karar, oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis üyelerine 18 maddelik bilgilendirme

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplantı kapsamında sunum gerçekleştirerek, Bursa’da kaçak yapıların önlenmesine yönelik uygulanacak stratejiler hakkında meclis üyelerini de bilgilendirdi. Konuya ilişkin hazırlanan 18 maddelik raporu mecliste yer alanlara tek tek okuyan Başkan Alinur Aktaş, planlı, deprem dayanıklılığına sahip ve alt yapı hizmetlerinden etkin yararlanan yapılaşmanın elde edilmesine yönelik kararların uygulanması ile Bursa’da kaçak yapıyla mücadelenin kesin olarak sağlanacağını belirtti. Bundan böyle ‘planlı ya da plansız alanda inşa edilmesine bakılmaksızın’ ruhsat düzenlenmesi mümkün olmayan alanlardaki yapıların en geç 3 iş günü içerisinde yıkılacağını dile getiren Başkan Aktaş, mücadelenin saha tespitleri, iş makinesi temini ve kolluk kuvvetleri desteği ile gerçekleştirileceğini söyledi. Kurulacak telefon hattı ile ruhsatsız yapılar hakkında ihbarlar alınacağını dile getiren Başkan Aktaş, “Tüm şikayetler bu hatta iletilebilecek. İşlemlerin daha hızlı yürüyebilmesi adına tüm belediye, kurum ve kuruluşlarda ‘ruhsatsız-kaçak yapı veri tabanı’ oluşturulacak. Hızlı tespit, müdahale ve etkin sonuç alabilme adına ise drone ile hava denetimleri gerçekleştirilecek. Bu kapsamda zabıtaların da emir ve yasaklarını düzenleyen yönetmeliklerde değişikliğe gidilecek, yapılacak tespitler ile ilgili olarak yetkili birimler bilgilendirilecek. Kaçak inşa edildiği tespit edilen yapılarda su, doğalgaz, elektrik ve TELEKOM gibi hizmetler en geç 3 iş günü içerisinde sonlandırılacak. Altyapı hizmeti sağlayan kuruluşlar hakkında ise idari ve adli işlemler başlatılacak” şeklinde konuştu.

Başkan Aktaş: Bu tehditten kurtulacağız

Bursa’da kaçak yapıyla mücadeleye yönelik kabul edilen kararlardan beton ile yüklenici firmalar da nasibini aldı. Başkan Aktaş’ın mecliste değerlendirdiği ve oy birliği ile geçen karara göre, ruhsatlı olduğu belgelenemeyen inşaatlara beton dökmek kesinlikle yasaklanacak. Kaçak yapılara beton döken firmaların iş yeri açma ve çalışma ruhsatları, 6 ay süreyle dondurulacak. Yasağın 3 kez delinmesi durumunda ise ilgili firmaların iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatları iptal edilecek. Kaçak yapıya müteahhitlik hizmeti veren kişilerin belgelerinin 3 iş günü içerisinde iptal edileceğini, mühendislik hizmeti sağlayan kişilerin de çeşitli yaptırımlara maruz kalacağını vurgulayan Başkan Aktaş, “Bursa'nın en önemli sıkıntılarından bir tanesi kaçak yapılaşma. Bununla ilgili mücadelede çok kararlıyız. Mücadele ile ilgili odak gruplarıyla bir araya geldik. 17 ilçemizi kapsayacak şekilde kararlı duruş sergilersek, Bursa için bu tehditten kurtulmuş olacağız” diye konuştu.