Bursa'daki örnek dönüşüm projesi ihaleye çıkıyor

Bursa'daki örnek dönüşüm projesi ihaleye çıkıyor Bursa'daki örnek dönüşüm projesi ihaleye çıkıyor

Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesinin, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iş birliğiyle kentin yaklaşık 600 yıllık geçmişe sahip yerleşim birimlerinden Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi mahallelerini kapsayan 200 bin metrekarelik alanda uy

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Plansız büyüyen ya da çağdaş şehircilik ilkeleri doğrultusunda bir türlü dönüşümünü tamamlayamayan yerleşim alanları için model teşkil edeceği belirtilen proje, TOKİ'nin de "Prestij projesi" olma özelliğini taşıyor.
Osmangazi Belediyesi  kent merkezinde olmasına rağmen, bir türlü çöküntü bölgesi olmaktan kurtulamayan Doğanbey, Tayakadın, Kiremitçi ve Kırcaali mahallelerinin dönüşümünü kapsayan ve ilk adımları yaklaşık 1,5 yıl önce atılan projenin ihale tarihi 15 Nisan 2008 olarak belirlendi.
Yaklaşık 4 bin 200 hissedarı ilgilendiren proje çerçevesinde, Nisan ayı sonuna doğru temeli atılacak konutlar, yaklaşık 1,5 yıl sonra hak sahiplerine teslim edilecek.
Proje kapsamında yıkılacak 988 binanın, 940'ının yıkım işlemi tamamlanırken, kalan binaların kamulaştırma işlemlerinin mahkeme sürecinde olduğu, bunların da sonuçlarının alınmaya başladığı belirtildi.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın önümüzdeki günlerde Bursa'ya gelerek, bölgedeki son binaların yıkım törenine katılacağı bildirildi.
Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Recep Altepe'nin, projenin hızlandırılması için önceki gün Ankara'da bir toplantı yaptıkları bildirildi.
 

pus