Bursa'nın alt yapısına 120 milyon liralık yatırım!

Bursa'nın alt yapısına 120 milyon liralık yatırım! Bursa'nın alt yapısına 120 milyon liralık yatırım!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşık 1 yıl sonra sahil ile derelerdeki kirliliğin tamamen tarihe karışacağını söyledi. Büyükşehir, şehrin daha yaşanabilir ve sıkıntısız çevreye sahip olması için, 6 arıtma tesisini daha hizmete alıyor


Şehrin daha yaşanabilir ve sıkıntısız çevreye sahip olması için tüm kaynaklarını seferber eden Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda 6 arıtma tesisini daha hizmete alıyor. Yaklaşık 120 milyon liraya mal olacak 6 arıtma tesisinden 3’ünün yapım sözleşmesini imzalayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ bütçesiyle tamamlanacak yatırımların ardından yaklaşık 1 yıl sonra sahil ile derelerdeki kirliliğin tamamen tarihe karışacağını söyledi. 


Küçükkumla, Akçalar ve Badırga’ya ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kurulmasını öngören sözleşme, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile İtalyan EMIT Group-Alkataş AŞ Ortak Girişimi arasında yapıldı. Yaklaşık 50 milyon liraya mal olması ve 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanan sözleşmeye; Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Recep Altepe, müteahhit firma adına da Alkataş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Albayrak imza koydu. Anlaşma, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’nın da katıldığı törenle Merinos Gönül Dostları Sofrası başkanlık makamında gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın temiz çevreye sahip olması için tarihi bir sözleşmenin imzalandığını söyledi. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurucusu ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki partneri olan Bursa’da çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini belirten Başkan Altepe, Gemlik, Mudanya, Kurşunlu, Küçükkumla, Akçalar ve Badırga’ya ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kurulmasının da bu kapsamda değerlendirilebileceğini ifade etti. Başkan Altepe, “Bu tesislerin tamamı, bize 32 milyon Euro’ya mal olacak. Bütçenin yüzde 50’si BUSKİ’dan, yüzde 50’si de uzun vadeli kredi şeklinde Alman Kalkınma Bankası’ndan temin edilecek. Böylelikle Bursa’nın temizliği açısından 120 milyon liralık yatırımın startı verilmiş oluyor” dedi. Atıksu arıtma tesislerini inşa edecek İtalyan EMIT İle Alkataş A.Ş. Ortak Girişimi’nin bu alanda tecrübe sahibi olduğunu vurgulayan Altepe kurumun daha önce batı ve doğu atıksu arıtma tesislerini hizmete aldığını hatırlatarak, “Önümüzdeki nisan ve mayıs aylarında inşallah, derelerimiz temiz akıyor olacak. Aynı şekilde sahillerin temizliği sağlanmış olacak. Bursa’nın yeşiline ve çevresine değer katacak olan sözleşmemiz, hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. Sözleşmeye müteahhit firma adına imza koyan Alkataş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Albayrak ise ecdat şehri Bursa’ya böyle bir hizmeti yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.


Dünya