Hasan Akgün: 50 bin yeni villanın yapılacağı alan açacağız!

Hasan Akgün: 50 bin yeni villanın yapılacağı alan açacağız! Hasan Akgün: 50 bin yeni villanın yapılacağı alan açacağız!

Büyükçekmece'de yeni binaların yapıldığı yerlerde metrekare fiyatı 2 bin 500 tl'yi buluyor. 2011 yılı sonu itibarıyla Büyükçekmece ilçe merkezindeki konut fiyatlarının metrekaresi 1000 TL'den başlıyor.Yeni binaların yapıldığı yerlerde metrekare fiyatı 2500 TL'yi buluyor 2011 yılı sonu itibarıyla Büyükçekmece'nin İlçenin merkezindeki konut fiyatlarının metrekaresi 1000TL'den  başlıyor. Büyükçekmece'deki kiraların fiyatları günlük ortalama 5-1 TL  aralığında. Büyükçekmece, merkezde 9, Kumburgaz'da 4, Mimar Sinan'da 3, Tepecik'te 4, CelaliyeKamiloba'da 2, Muratbey'de 1 olmak üzere 23 adet mahalle birimine sahip.
Pelican Hill Toscana Vadisi Güzelşehir Sinanoba Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Villaların fiyat aralıkları Alkent 2000 600 bin dolar-4 milyon dolar

 'Kalikratya'yı canlandırıp 1 'e 5 kazandıracağız'
Mimarsinan'da balıkçı lokantalarının bulunduğu bölgenin eski adının Kalikratya olduğunu söyleyen Hasan Akgün, "6-7-8 katlı binalar arasında kaybolup giden eski Rum köyünü dönüşüme tabi tutacağız. Burada vatandaşlara 1'e 5 kazandıracağım. Şu anda 50-100 bin liraya giden dairelerin değerini en az 250 bin liraya çıkaracağım" dedi. Akgün projede parsellerin birleştirilerek, yapılacak konut projesi sayesinde ortaya çıkacak adayı granit kaplayıp cazibe alanı yaratacaklarını dile getirdi, italyan mimarisi kullanarak binaların arasına meydanlar ve çeşmeler koyacaklarını ifade eden Akgün, "Binaların altlarında balıkçılar olacak. Yat limanı ve balıkçı iskelesi, barınak ve muhteşem bir sahil olacak" diye konuştu.

'Frekans tahsisi yapılmadı, turizm fırsatı kaçıyor'
Büyükçekmece'de temeli 1999'da atılan ve uzun yıllardır açılmayı bekleyen 412 metrelik televizyon kulesinin Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü tarafından dijital ve karasal yayın frekans tahsisi yapılmadığı için açılamadığını belirten Hasan Akgün, bu nedenle bölgenin önemli bir turizm fırsatını kaçırdığını ifade etti.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, ilçede yatay yerleşime devam edeceklerini, 50 bin yeni villanın yapılacağı alan açacaklarını söyledi. Akgün Kumburgaz'da bakanlıkla işbirliği yaparak 1960'lardan kalan siteleri yenileyeceklerini kaydetti I" İstanbul'un yüksek binası olmayan yatay yerleşim bölgesi Büyükçekmece 'villaşehir' olacak. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, yaklaşık 30 bin villanın bulunduğu kentin dışındaki göl havzası başta olmak üzere Güzelce, Kumburgaz ve Mimarsinan'da 50 bin yeni villanın yapılacağı alan açılacağını söyledi. "Planlamalarımızla birlikte bu sayı daha da artabilir" diyen Akgün, 100 bin villanın bulunduğu devasa bir 'villaşehir' haline geleceklerini belirtti.

VİLLALARA DEVAM
Göl havzasında bulunanların Alkent 2000,Toscana Vadisi, Pelican Hill gibi yeni ve lüks projeler olacağını ifade eden Akgün, "Büyükçekmece genelinde 30 bin villa bulunuyor. Bunların el değiştirme fiyatları 100 bin ile 2 milyon dolar arasında değişiyor.Çoğunluk Büyükçekmece göl havzasında bulunuyor.


VATANDAŞ HEYKEL İSTİYOR Şehir estetiğine önem verdiklerini ifade eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, anketlerde halktan heykeller için destek gördüklerini ifade etti.Planlamamıza göre değişebilir ama gelecek yıllarda en az 50 bin villa daha yapılacak. Büyükçekmece yatay yerleşim merkezi olmaya devam edecek" dedi.

KUMBURGAZ İÇİN BAKANLIKLA İŞBİRLİĞİ YAPACAK
Kentsel dönüşüme ihtiyaç duymadıklarını kaydeden Akgün, Kumburgaz sahil bandı ve Tepecik bölgelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle yeni bir proje hayata geçireceklerini dile getirdi. Buradaki binaların depreme karşı güçlendirilmesinin değil, yıkılıp yeniden yapılmasının yolunu açacaklarını ifade eden Akgün, projeyi şöyle anlattı: "Kumburgaz'da 1960'lı yıllarda inşa edilen siteler var.
Buralarda daireler 30 bin liraya satılıyor. Bunlar depremde büyük tehlike arz ediyor.
Devletin de imkânlarını kullanarak, müteahhitlere de kâr bırakacak şekilde yeni yapılaşma planlıyoruz. Plan ve proje çalışmasını belediye olarak biz hazırlayacağız ve vatandaşlarla anlaşıp yapacağız. Son kararı bakanlık verecek, sonra vatandaşla paylaşacağız." Hasan Akgün 'Kentsel dönüşümde gaddar olmak lazım' Akgün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kumburgaz için hazırladığı planın uygulanmasının zor olduğunu söyledi. Büyükşehir ilyerine bakanlık ile çözümün çok daha pratik olduğunu belirten Akgün, "Erdoğan Bayraktar'ın bakan olmasıyla bu tam tersine döndü. Pratik bir bakan, işimizi kolaylaştırıyor" dedi. Tepecik'te de özel bir imar planı yaparak 4 katlı bahçeli nizam sağlayacaklarını kaydeden Akgün şöyle konuştu: "Büyükçekmece'de Tepecik bölgesinde daha önce seçim zamanlarında kaçak inşaatlara göz yumulmuş. Gaddar olduğumu, seçim kaybedeceğimi bilsem dahi yıkacağımı çok iyi bilirler." 600 bin dolar-3 milyon dolar 650 bin dolar-2 milyon dolar 350 bin dolar-600 bin dolar 200 bin dolar-700 bin dolar 'Üstyapı çalışmaları ve şehir estetiğiyle fiyatlar da artıyor' Büyükçekmece'de altyapının tamamlanmasının ardından hayata geçirilen projelerle kentin rayiç bedellerinin arttığına dikkat çeken Hasan Akgün, "Peyzaj, şehir estetiğini geliştirme projesi gibi üstyapı çalışmalarının yanı sıra değerlerin yükselmesi buradaki sosyal yaşımın varlığıyla da artıyor. Örneğin bölgede 6 tane musiki cemiyeti, tiyatro grupları, resim, heykel ve seramik atölyeleri var. 80'de fazla sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bunların çoğu buradaki fiyatları artırıyor" diye konuştu.
'5 yat limanı inşa etmeyi planlıyoruz' 5 yat limanı inşa etmeyi planladıklarını belirten Akgün, "Kıyı şeritlerindeki vatandaş yatlarını Bakırköy ve Kalamış gibi limanlara bağlıyor. Merkezin yanı sıra Güzelce, Mimarsinan ve Bababurun'da hayata geçirilecek projelerimiz var. Kapasitemiz 5 bine ulaşacak" dedi. Akgün, yargı kararıyla yapımı durdurulan yat limanı hakkında ise, "100 milyon liralık yatırım çektik , yüzde 80'i bitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı bekliyoruz. Projenin ortağı olan IGM dava açacak" bilgisini verdi.


Habertürk