08 / 12 / 2023

Büyüme yavaşlar inşaatta durgunluk olur

Büyüme yavaşlar inşaatta durgunluk olur

Sabancı Holding CEO'su Dördüncü, otomotiv ve perakendede tüketim düşüşünden sonra inşaatta da yavaşlama işaretleri aldıklarını söyledi.

Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü, seçim kararının alınmasının ardından otomotiv tüketiminde düşüş yaşandığını, düşüşün perakendede de başladığını söyledi. İnşaatta da yavaşlama işaretleri aldıklarını belirten Dördüncü'ye göre, üçüncü çeyrek büyümesi son 4-5 yılın en düşük büyümesi olacak. Holdingin stratejileri yanında ekonomideki genel gidişatı da değerlendiren Dördüncü, tüketimde son dönemdeki düşüş ve bu paralelde ithalat artış hızındaki yavaşlamaya dikkat çekti. Seçim kararının alınmasının hemen ardından ilk olarak otomotivde önemli oranda tüketim düşüşü gözlediklerini belirten Dördüncü, aynı düşüşün perakende sektöründe de başladığını söyledi. İnşaat sektöründe de bir yavaşlama işareti gördüklerini de belirten Dördüncü, "Yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamın sanıyorum son 4-5 yılın en düşük büyüme rakamı olacak" dedi. Tüketimde seçim kararıyla birlikte hızlı azalış olduğunu söyleyen Dördüncü, seçimlerin ardından ise dünya piyasalarındaki dalgalanma sinyalleri ve tedirginlik nedeniyle tüketicinin harcamalarını artırmadığına dikkat çekti. Dördüncü, dünya piyasalarındaki olumlu sinyaller, faizlerdeki düşüşle birlikte tüketimdeki bu düşüşün yılın son çeyreğinde toparlanmasını beklediklerini ve harcamalarda yeniden artış görmeyi umduklarını da sözlerine ekledi. 10 Eylül'de açıklanan verilere göre Türkiye, ikinci çeyrektde yüzde 3.9 büyümüş ancak özel tüketim harcaması yüzde 0.3 küçülmüştü. Bu düşüşte dayanıklı tüketim harcamalarındaki yüzde 9.3'lük düşüş etkili olmuştu. Yüzde 3.9'luk büyüme 2003'ten bu yana yaşanan en kötü büyüme performansı olmuştu.


DÖRDÜNCÜ, Sabancı Holding'in finans, otomotiv, perakende, çimentodan sonra enerjide de büyüyeceğini söyledi. "Holding olarak enerji sektörünü de amiral sektörlerden biri olarak görüyoruz" diyen Dördüncü, enerjide Avusturyalı ortakları Verbund ile birlikte 2.5 milyar dolarlık yatırım planladıklarını kaydetti. Elektrik hanehalkı dağıtımını öngören "elektrik perakende sektörü dağıtım ihalesi" için ön yeterlilik aldıklarını ve iddialı olduklarını belirten Sabancı Holding CEO'su, Marmara'da termik santral ve 12 hidroelektrik santralı yapma projeleri olduğunu kaydetti.


(Sabah)

Geri Dön