Çalık Enerji Al Khairat Elektrik Santralı ile ödül aldı!

Çalık Enerji Al Khairat Elektrik Santralı ile ödül aldı!

Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santralı projesiyle dünyanın en büyük mühendislik ve müteahhitlik ödülü olarak kabul edilen “Best Global Project” ödülünü kazandı...Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santralı projesiyle dünyanın en büyük mühendislik ve müteahhitlik ödülü olarak kabul edilen “Best Global Project” ödülünü kazandı.


Çalık Holding’den yapılan açıklamaya göre, kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors'un (S&P) da grup şirketleri içinde yer aldığı McGraw-Hill Grubu’nun mühendislik sektöründeki en saygın yayın kuruluşu olarak kabul edilen ENR Magazine (Engeniring News Record) Dergisi’nin Jüri Kurulu,  "Endüstriyel Tesis" kategorisinde 1250 megavatlık Al-Khairat Elektrik Santrali projesini yılın en iyi projesi seçti. Bu kategoride Amerikan taahhütlük şirketi Bechtel’in Suudi Arabistan’da gerçekleştirdiği döküm fabrikası ise ikincilik ödülü olarak değerlendirilen “Award of Merit” ödülü kazandı.


ENR Jüri Heyeti’nin belirlediği kriterler çerçevesinde değerlendirmeler sonrasında ödül kazananlar ENR Dergisi Editörü Scott Blair imzasıyla açıklanarak ilan edildi. ENR Jüri Kurulu; endüstriyel tesis kategorisinin yanı sıra köprü/tünel, kültürel projeler, hükümet binaları, yeşil projeler, üretim tesisleri, ofis projeleri, renovasyon projeleri, konut projeleri, sulama ve geri dönüşüm kazanım projeleri, karma ofis/konut/residance projeleri gibi kategorilerde de bu yıl kazananları açıkladı. 


Çalık Enerji'ye ödülü 13-15 Mayıs tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek ENR Global Summit kapsamında düzenlenecek gala gecesinde verilecek.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Çalık Enerji Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Saim Dinç, Irak'ın elektriğinin beşte birini karşılayacak olan santralin, ülkenin en büyüklerinden biri olarak dikkati çektiğini belirterek, "Irak'ın yeniden inşasında en önemli altyapı projelerinden biri olarak gösteriliyor. Bu ödül Türk mühendisliğinin ve müteahhitliğinin dünyada geldiği yerin çok önemli göstergesi’’ ifadelerini kullandı.


-Fırat Bölgesi elektriğe kavuştu


Çalık Holding, Irak'ın Kerbela Al-Khairat Bölgesi'nde bulunan 1.250 MW kapasiteli elektrik santrali Irak'ın elektriğinin beşte birini karşılıyor. Santral, ülkenin en büyük enerji santralı konumunda. Çalık Enerji tarafından iki yılda tamamlanan santral, Irak'ın yeniden inşasında en önemli altyapı projelerinden biri olarak gösteriliyor. Santral ile tüm Fırat Bölgesi elektriğe kavuşmuş oldu. Kurulan santralle, Irak'ın Kerbela, Babil, Necef ve Kazimiye Bölgeleri’nde toplam 5 milyon kişiye, 24 saat kesintisiz elektrik veriliyor. Santral, Ekim ayından bu yana tam kapasite çalışıyor. Santralde enerjiyi üreten 10 adet GE 9E modeli türbin yer alıyor.AA