Çalık Enerji Al Khairat Elektrik Santrali ile Endüstriyel Tesis kategorisinde ödül aldı!

Çalık Enerji Al Khairat Elektrik Santrali ile Endüstriyel Tesis kategorisinde ödül aldı!

Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santralı projesiyle dünyanın en büyük mühendislik ve müteahhitlik ödülü olarak kabul edilen “Best Global Project” ödülünü kazandı...Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santralı projesiyle dünyanın en büyük mühendislik ve müteahhitlik ödülü olarak kabul edilen “Best Global Project” ödülünü kazandı.


Her yıl dünyanın en büyük 225 taahhüt şirketlerini belirleyip açıklayan Amerika merkezli McGraw-Hill Grubu bünyesinde bulunan Engeneering News Record Dergisi'nin geleneksel olarak verdiği ödül, bu yıl Çalık Enerji'nin oldu. Mühendislik ve müteahhitliğin dünyadaki Oscar'ı niteliğindeki ödüle Çalık Enerji, Irak'ın Kerbela Şehri'nde gerçekleştirdiği ve ülkenin en büyük enerji santrali olan 1250 MW lık Al-Khairat Elektrik Santrali projesi ile layık görüldü. 

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors'un (S&P) da grup şirketleri içinde yer aldığı McGraw-Hill Grubu'nun mühendislik sektöründeki en saygın yayın kuruluşu olarak kabul edilen ENR Magazine (Engeniring News Record) Dergisi'nin Jüri Kurulu, 'Endüstriyel Tesis' kategorisinde 1250 M W lık Al-Khairat Elektrik Santrali projesini yılın en iyi projesi seçti. Bu kategoride Amerikan taahhütlük şirketi Bechtel'in Suudi Arabistan'da gerçekleştirdiği döküm fabrikası ise ikincilik ödülü olarak değerlendirilen "Award of Merit" ödülü kazandı. 

Çalık Enerji, ENR'ın Dünya'nın en büyük taahhüt ve mühendislik şirketi sıralamasında 15 yıl üst üste 1 numarada yerini korumayı başarmış olan ve halen dünyanın en büyüğü sıralamasında zirvedeki yerini koruyan Amerikan Bechtel şirketini geride bırakarak bu ödüle uzanmış oldu. Bu anlamlı ödül, Çalık Enerji'ye 13-15 Mayıs tarihleri arasında Nevv York'ta düzenlenecek ENR Global Summit kapsamında düzenlenecek 'Gala Gecesi'nde verilecek. (Başkent) Çalık Enerji, Irak'ın Kerbela Bölgesi'nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santrali projesiyle dünya mühendisliğinin ve müteahhitliğinin Oscar'ı olarak kabul edilen 'Best Global Project' ödülünü kazandı. Ankara Başkent