Çanakkale Adatepe'deki taş evler yatırımcıların radarında!

Çanakkale Adatepe'deki taş evler yatırımcıların radarında! Çanakkale Adatepe'deki taş evler yatırımcıların radarında!

Çanakkale Adatepe Köyü, tarihi evleriyle yatırımcıların ilgisini çekiyor. 2-3 milyon liraya satılan taş evler restore edilerek konut, butik otel veya kafe olarak kullanılıyor.Çanakkale Kazdağları'nda bulunan Adatepe Köyü,  tarihi evleri, Arnavut kaldırımlarından oluşan yolları, ormanlık alanları, otantik yapısıyla kentlilerin yerleşim alanı haline geldi.  Bölge, hem yatırımcıların hem de şehir hayatından kurtulup dinlenmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

 

 

Adatepe'de fiyatları 2-3 milyon lira arasında değişen Rumlardan kalma taş evler yenilenerek konut, butik otel veya kafe olarak kullanılıyor.

 

 

1989'da sit alanı ilan edilmesinden sonra yüksek gelirli ailelerin gözdesi konumuna geldi. Köylülerin yüksek fiyatlara sattığı binalarda yaşayanlar ise genellikle Ankara, İstanbul ve İzmir'den geliyor.

 

 

İstanbul’dan gelip Adatepe köyüne yerleşen ve bölgede bir turizm işletmesinin müdürlüğünü yapan Burak Yiğitoğlu, "Adatepe köyü 1. derecede sit alanıdır ve çivi bile çakılmayan son derece korunaklı Türkiye'deki nadir yerlerden biridir." şeklinde konuştu.

 

 

Adatepe'de hem kafe hem de otel işletmesi yaptığını söyleyen Yiğitoğlu, "Köyümüzde 4 konaklama tesisi var. Bu köyün yerlisi fazla kalmadı. Büyük şehirlerden gelip buradaki mülkleri alanlar orijinaline bağlı kalarak restore ettiler ve o güzel yapıların güzel haliyle kalmasını sağladılar. Köylülerin köyünde yaşayamaması belki üzücü gibi görünse de bu binaların bu şekilde korunması büyükşehirlerden gelenlerin sayesinde oldu. Köyümüzde iş adamları, ünlü isimler de yaşıyorlar. Daha çok yazlık olarak kullanıyorlar. İnsanlar büyük şehirlerin sıkışmış yapısından kaçmak için Adatepe ve benzeri köylerde yer almaya başladılar ve cazibe merkezi haline gelen köyleri tercih ediyorlar genellikle" dedi.