Çanakkale Atatürk Evi'nin restorasyonunda sona gelindi!

Çanakkale Atatürk Evi'nin restorasyonunda sona gelindi! Çanakkale Atatürk Evi'nin restorasyonunda sona gelindi!

Çanakkale Eceabat ilçesinin Bigalı köyünde, 19-25 Nisan arasında karargah amacıyla kullanılan "Atatürk Evi"ndeki restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Çanakkale'nin Bigalı köyünde, 19-25 Nisan arasında karargah amacıyla kullanılan "Atatürk Evi"ndeki restorasyonda son aşamaya gelindi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, alan başkanlığı olarak bölgedeki onarım, yenileme ve restorasyon işlerine devam ettiklerini belirtti.

Bunlardan en önemlisinin Bigalı köyündeki Atatürk Evi olduğunu belirten Kaşdemir, müze evde 1 Şubat 2017 tarihinde başlatılan restorasyon çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bigalı köyündeki tarihi açıdan çok önemli bir görevi üstlenen Atatürk Evi'nde özenli bir çalışmanın ardından sona yaklaştıklarını belirten Kaşdemir, şu şekilde konuştu:

"Çanakkale Savaşları sırasında Atatürk'ün 19. Tümen Komutanı olarak savaş planlarını hazırladığı, düşündüğü ve belirli bir dönemini geçirdiği müze evi inşallah kısa bir zaman içerisinde ziyaretçilerimize açacağız. Çok az bir kısmı kaldı. Atatürk Evi'nde, aynı zamanda Atatürk'ün o dönemde kullandığı bazı eşyaları da sergileme imkanı bulacağız. Müze ev bölgeye gelen turistlerin, geçmiş dönemlerde en çok ziyaret ettikleri yerlerden biriydi. Yeni yüzüyle daha fazla ziyaretçinin olacağı kanaatindeyiz. Özellikle Atatürk'ün savaş sonrasında kullandığı şahsi eşyalarını da sergilemeyi düşünüyoruz. Ziyaretçilerimiz gördüklerinde büyük bir sürprizle karşılaşacaklar. Yakın bir zamanda açılışa hazır hale gelecek müze ev. Artık son noktaya ulaştık."

Kaşdemir, en büyük hedeflerinin Gelibolu Tarihi Alanı'nı dünyanın en büyük açık hava müzesi haline getirmek olduğunu belirtti.

Tarihi yeniden ayağa kaldırmanın çabası içinde bulunduklarını söyleyen Kaşdemir, "Tarihi alandaki bu önemli müstesna topraklardaki bütün tarihten kalan emanetleri ayağa kaldırmaya ve özgün haliyle ziyaretçilerimizin istifadesine sunmayı amaç ediniyoruz. Önemli materyaller var. Hatıralar var. Maddi manevi her konuda zengin bir coğrafya. Dolayısıyla biz bu amacımıza ulaşmak için büyük bir özveri ile çalışma gayreti içindeyiz." diye konuştu.

Kaşdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi alana ve Çanakkale'ye önemli bir hassasiyetinin bulunduğunu da söyledi.