Çanakkale Boğazı için deprem uyarısı!

Çanakkale Boğazı için deprem uyarısı!

Jeoloji Prof. Dr. Doğan Perinçek, Çanakkale depremlerine ilişkin, "Bütün bu veriler Çanakkale Boğazının deprem potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Bulgularımızı yetkililere sunuyorum. Dikkate alınmasını öneririm" diye konuştu.


ÇOMÜ emekli Jeoloji Prof. Dr. Doğan Perinçek, son yaşanan depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Önceki yıllarda meydana gelen deprem verilerini paylaşan Perinçek, "Bütün bu veriler Çanakkale Boğazının deprem potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Bulgularımızı yetkililere sunuyorum. Dikkate alınmasını öneririm" diye konuştu.

Çanakkale Olay'da yer alan habere göre; 5 yıl içinde Çanakkale Boğazı girişinde ve Eceabat yakınlarında 3 büyüklüğe kadar çıkan depremler meydana geldiğini belirten Perinçek, eski tarihlerde yaşanan deprem verilerini paylaşarak; "Bütün bu veriler Çanakkale Boğazının deprem potansiyeli olduğuna işaret ediyor" şeklinde konuştu. 

Çanakkale Boğazı için deprem uyarısı!

"Bulguların dikkate alınmasını öneririm"

Perinçek açıklamasında; "15 Ocak ile 19 Ocak tarihleri arasında Bozcaada ve güneybatısındaki Yunan adası (Aya Avstratios) arasında olan depremler dikkatlerimizi bu alana yöneltti. Önceki paylaşımlarımda belirtmiştim, geçtiğimiz 5 yıl içinde Çanakkale Boğazı girişinde ve Eceabat yakınlarında 3 büyüklüğe kadar çıkan depremler yaşadık. Bozcaada açıklarında (Aya Avstratios adası yakınında) 2013 yılında olan 6.2 büyüklükteki deprem hafızalarımızda. Benim ve meslektaşlarımın çalışmalarından bilindiği gibi boğaz tabanında ve kıyılarında boğaz doğrultusuna paralel faylar var en önemlisi ise 6.7 büyüklükteki 1875 Güzelyalı-Çanakkale Depremi. Bütün bu veriler Çanakkale Boğazının deprem potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Yakında deprem olacak gibi bir kehanette bulunmuyorum. Bulgularımızı yetkililere sunuyorum. Dikkate alınmasını öneririm" diye konuştu.

Ahmet Ercan: İzmir'de 5.7 ile 6 arasında beklenen artçı deprem henüz olmadı!