Çandarlı Limanı'nda imar muafiyeti!

Çandarlı Limanı'nda imar muafiyeti! Çandarlı Limanı'nda imar muafiyeti!

TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre, atıl bir yatırıma dönüşen Kuzey Ege Çandarlı Limanı Kıyı Kanunu’nun hükümlerinden muaf tutulacak.

TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre, atıl bir yatırıma dönüşen Kuzey Ege Çandarlı Limanı Kıyı Kanunu’nun hükümlerinden muaf tutulacak.

Birgün Gazetesi'nde yer alan habere göre, İzmir’in lojistik merkezi olması açısından önemli bir rol üstlenmesi planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’nin 2017 yılında tamamlanması planlanıyordu. “Ege’nin ihracat merkezi haline gelecek” diye tanıtılan projenin yüzde 30’u tamamlandı.

‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifin 7. maddesindeki düzenlemeye göre; Kıyı Kanunu’na eklenen geçici bir madde kapsamında Çandarlı Limanı, Kıyı Kanunu’nun kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı kararlarından muaf tutulacak.

CHP’li Bakan, geçtiğimiz Ekim ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin iptal edilip edilmediğini, edilmediyse ihalesinin neden yapılamadığını, projenin yatırım bedelini, 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda bulunan proje ile ilgili çelişkilerin detaylarını ve projenin tamamlanarak hayata geçmesi için planan proje hakkında soru önergesi yayınlandı.

“Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yapılan yatırımın bedeli (2018 Ekim ayı fiyatlarıyla) toplam ne kadardır?” sorusuna Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından verilen yazılı yanıtta; “2018 Ekim ayı fiyatlarıyla Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yapılan yatırımın bedeli 697.000.000 TL’dir” ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Ege Çandarlı Limanı'na ilişkin 6 soru mecliste!

pus