Çankaya Belediyesi'ne ait kaçak tesisinin yıkım tarihi ertelendi!

Çankaya Belediyesi'ne ait kaçak tesisinin yıkım tarihi ertelendi! Çankaya Belediyesi'ne ait kaçak tesisinin yıkım tarihi ertelendi!

Çankaya Belediyesi’ne ait kaçak tesise çevik kuvvet eşliğinde girme kararı alan Mamak Belediyesi, Başkan Taşdelen’e 14 Nisan’a kadar son bir şans daha tanıdı.CHP'li Çankaya Belediyesi, Mamak sınırları içerisinde kendisine ait araziye kurduğu altyapı tesisini 2002'den bu yana kaçak olarak işletiyordu. Mamak Belediyesi, Çankaya Belediyesi'ne İmrahor Vadisi yakınlarında kurduğu kaçak tesisteki ruhsatsız yapılaşmalar ve çevre kirliği nedeniyle 15 bin TL para cezası keserek tesisin tahliye edilmesini istedi. Bunun üzerine Çankaya Belediyesi, verdiği cezalar ve kararların ardından Mamak Belediyesi'ni 6 defa dava etti.


VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Verilen cezaları ve kararları inceleyen  Ankara  16. İdare Mahkemesi, Mamak Belediyesi'nin aldığı kararlarda hukuka aykırılık olmadığını tespit etti. Davaların kazanılmasının ardından Mamak Belediyesi yetkilileri eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile görüştü. Görüşmenin ardından 3 yıl önce Çankaya Belediyesi tesisi Karataş Mahallesi'ne taşıma kararı aldı. Bülent Tanık döneminde verilen sözün yerine getirilmemesinin ardından yıkım ekipleri ile kaçak tesise giden Mamak Belediyesi bu sefer de yeni Başkan Alper Taşdelen'den söz aldı. Taşdelen'in, "Yaza taşıyacağız" sözünün ardından ekipler geri döndü.


SON ŞANS VERİLDİ

Adeta yılan hikâyesine dönen kaçak tesisinin taşınacağı Karataş Mahallesi'ndeki arazinin yüzde 75'inin Hazine'ye ait çıkmasının ardından verilen 'söz' bir kez daha yarım kaldı. Çankaya Belediyesi kaçak tesisin bir bölümünü Alacaatlı ve Mühye'ye önümüzdeki yaza kadar taşıma kararı aldı. Mahkeme kararına rağmen yıllardır kaçak olarak işlettiği tesisi defalarca söz verdiği halde kaldırmayan ve en son 2 gün mühlet verilen CHP'li Çankaya Belediyesi, Mamak Belediyesi'nin çevik kuvvet polisi eşliğinde yıkım kararı almasının ardından yine ek süre talep etti. Çankaya Belediyesi'ne ait kaçak tesis 14 Nisan Perşembe gününe kadar kaldırılmazsa Mamak Belediyesi'ne ait ekipler tarafından kesin olarak yıkılacak.


43 GECEKONDUYA KAÇAK YIKIMI

Kaçak tesisten çıkmayan Çankaya Belediyesi kendi ilçe sınırları içinde ise kaçak yapıya göz açtırmıyor. Başkan Taşdelen'in ekipleri 2016'nın ilk üç ayında 43 gecekonduyu yıktı. Ekipler imar mevzuatına aykırı 32 balkon, teras, ön kapama gibi yapıları da ortadan kaldırdı.Sabah Ankara