Carlton Otel arsası 60 milyon YTL'ye satışta

Carlton Otel arsası 60 milyon YTL'ye satışta

Toprak Grubu'na ait Yeniköy'deki 6 bin 674 metrekarelik arsa 60 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkarıldı. Daha önce 49 milyon 562 bin YTL'ye satışa çıkarılan arsanın tahmini bedeline yüzde 21 zam yapıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK)'nın el koyduğu Toprakbank'ın hakim hissedarı olduğu Toprak Holding iştiraklerine ait Yeniköy'deki carlton Oteli arsasını 60 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkardı.


Geçici teminatı 4 milyon 500 bin YTL olan Yeniköy'deki arsanın ihale 17 Aralık'ta yapılacak. Alıcı çıkmaması durumunda 24 Aralık'ta tekrarlanacak.


Arsanın daha önce iki kez ihalesi yapılmıştı. 3 Nisan ve 10 nisan'da gerçekleştirilen ihalelerde. 96 milyon YTL'lik İş Bankası, Garanti Bankası ve Etibank dolayısıyla 49 milyon 562 bin YTL'lik tahmini bedel 96 milyon YTL'ye çıkartılmıştı.


6 bin 674 metrekare alanlı arsanın 2 bin 423 metrekaresi deniz kenarında ve 4 bin 250 metrekaresi ise yolun üst kısmında kalıyor.


Halis Ağa değerinin 2 milyar dolar olduğunu iddia ediyordu


İhales öncesi açıklama yapan Toprak holding Yönetim Kurulu Başkanı Halis Toprak Carlton Oteli arsanının TÜPRAŞ'tan daha değerli olduğunu iddia etmişti.


Toprak açıklamasında, "Yeniköy'deki Carlton mülkiyeti alıcısı için büyük bir fırsattır. Bilindiği üzere İstanbul Dünya'nın en güzel şehridir. Boğaz'da İstanbul'un en nadide yeridir. Yeniköy ise Boğaz'ın incisidir. Bu mülk gerek Boğaz'daki konumu gerekse civarında ikamet edenlerin varlığı ile saygın ve emsalsiz bir konumdadır. Ayrıca imar bakımından çok elverişlidir. 40 bin metrekare civarında inşaat imkânı vardır. Boğaz'daki yapıların büyük bir kısmı 2 katlı olduğu halde bu mülkte kullanım 8 kattır. Paranız varsa TÜPRAŞ'ı yeniden kurabilirsiniz. Ama Carlton gibi bir gayrimenkulün eşini bulamazsınız." ifadelerine yer vermişti.


 


Halis Toprak'ın özel çalışması ile imar izinleri alınan arsa da bir pürüz var. O pürüz de şu: Boğaziçi İmar Müdürlüğü, arsanın dosyasını imar izinleri için 1 Nisan 2006'de SİT Kurulu'na arsanın dosyasını gönderirken hem projeyi onayladı hem de kıyı kenar çizgisinin arsanın içinden geçtiğini not olarak düştü. Böylece deniz kıyısındaki 2 bin 423 metrekarelik arsanın yaklaşık 500 metrekaresi "kıyı kenar çizgisi" olarak kamuya devredilecek.


Arazinin en değerli kısmı olan deniz kıyısında yer alan bu kısım hem kamuya açılak hem de bu tür yapılarda yapının denize sıfır olması önemli. Arsa böylece bütün değerini kaybetmiş oluyor.


İmar sorunları olan arsanın satışında 125 milyon doların üzerinde fiyatın konuşulması nedeniyle ihaleye katılmak için hazırlık yapanlar hem bu kadar para ödeyip hem de sorunlarla uğraşmak istememişti. İhaleyi kazanan kıyı kenar çizgisini değiştirebilecek. Ama bunun için itiraz etmesi gerekiyor. İtirazlardan sonuç alamazsa da dava açması şart.


TEBERNÜŞ KİREÇCİ