Çarmıklı'nın Çeşme projeleri Ege'ye sağlık turları başlatacak

Çarmıklı'nın Çeşme projeleri Ege'ye sağlık turları başlatacak

Çarmıklı İnşaat İstanbul Ulus ve Bursa'da yeni konut projelerine başlıyor. Detayları öğrenmek için tıklayın!
 
İnşaat sektöründe 60 senelik geçmişi olan ve resmi taahhüt projelerinde Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alan Çarmıklı İnşaat, yeni iş alanlarına göz kırpıyor. Şirketin konut projeleri geliştiren bir diğer kolu Çarmıklı Yapı'nın Kalyoncu İnşaat ve Tamtex ile inşa ettiği 7800 Çeşme projesindeki SPA, bir süre sonra sağlık merkezine dönüştürülecek ve Çeşme'ye sağlık turları başlayacak. Çarmıklı Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çarmıklı, Türkiye'nin sağlık turizmi açığını kapatmak istediklerini ve Çeşme'deki ikinci, üçüncü projelerinde bu konuyu öne çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. İstanbul Ulus'ta ve Bursa'da da yeni konut projeleri olduğunu belirten Gökhan Çarmıklı, projeleri ve sektöre ilişkin fikirlerini anlattı.

*
Yeni projeniz '7800 Çeşme'yi anlatır mısınız?
Proje, 49 ünitelik. Apart suitleri ve kendi içinde 20 odalı butik oteli olacak. Projede bir de SPA yer alıyor ve burayı sağlık merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz. Dünyada çok yaygın olan bu yapının Türkiye'de eksikliği var. Bizim de bilmediğimiz bir sektör, bu proje ile ucundan başlayıp, nabız yoklayıp, Çeşme'deki ikinci, üçüncü projelerimizde daha çok sağlık turizmini öne çıkarmayı hedefliyoruz.


Metrekare fiyatları 3 bin doları buluyor


* Sağlık merkezinin yatırım bütçesi nedir?
Rakamlarla konuşmayı şu anda tercih etmiyoruz. Ama şunu söyleyebilirim ki, 7800 Çeşme'nin bir benzeri değil Çeşme'de, Türkiye'de yok. Çeşme dünyanın en güzel yeri bana göre.

*
Peki projedeki ünitelerin fiyatı ne kadar?
Her birinin metrekaresi 2 bin-3 bin dolar arasında. Apartların büyüklükleri de 70 metrekareden 250'ye kadar çıkıyor. Bir de orada 55 derecede gelen doğal termal su var. Apartların bütün ısınması bu sıcak suyla oluyor. Yaz-kış tüm bina 17 derecede sabit kalabiliyor. Binalar akıllı. Plakalar garajdan girerken okunuyor. Siz yukarı çıkana kadar kahveniz hazır. Gündüz perdeniz de kendiliğinden açılabiliyor.


İstanbul veya başka şehirlerde yeni projeniz olacak mı?
Yeni projelerden biri Ulus'ta. 320 dairelik projenin ismi Savoy. TRT'nin tam karşısında. 60 dönüm araziden, 17 farklı tip daire seçeneği olacak. Fiyatı henüz belli değil ama lüks bir proje ve bence bittiğinde İstanbul'un en güzeli olacak. Diğer proje Bursa'da. 160 dairelik butik bir proje. Bursa için çok özel. Her gittiğimiz yerde olmayanı yapmayı hedef koyduk. Üst katlar bahçe olarak terası kullanıyor. 1+1, 2+1, 3+1 daireler ve dağ manzarası var. Altında da 10 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi olacak. İnşaat başladı, 18 ay içinde bitecek. Metrekaresi aşağı yukarı bin 200-bin 500 Euro'ya satılacak 80-300 metrekarelik daireler var. Bursa'da konut eksiği gördük. Çıtayı da yükseltmek istedik. Yeni yapılanlar şu anda bizimkinin yanına yaklaşamaz. Toplu konut tarzındalar.


Sektörün durumu ile ilgili yorumlarınız neler?
İyi niyetli düşünmek zorundayız. Çünkü bir sürü yatırım içindeyiz. Ama 2008'in de iyi geçeceğine inanıyoruz. Belki bir yavaşlama olur ama onu da atlatacağını düşnüyoruz ekonominin. Durmak yok devamlı ileriye doğru yürüyeceğiz. Ben 5 yaşındaydım. Sordukları zaman 'ne yapacaksın' diye inşaatçı olacağım derdim. Öyle doğduk, öyle büyüdük, öyle öleceğiz inşallah. Sektör de işin daha başında. Rakamlar hâlâ çok düşük. Büyük bir konut açığının da olduğuna inanıyoruz. Konut fiyatları da yerine göre hâlâ çok yüksek değil. Eğer kendimizi Avrupa ülkesi olarak görüyorsak, Romanya dendiğinde oradan üstünüz diyorsak ve oralarda yüksek denecek fiyatlar varsa biz hâlâ ucuzuz demektir. Fiyatları artıran da arsaların fahiş ölçüde pahalı satılması. Yoksa inşaat maliyeti en çok yüzde 10 yükseliyor.
(Sabah)