ÇATIDER çatı ve cephe sektörü ile akademi dünyasını buluşturdu!

ÇATIDER çatı ve cephe sektörü ile akademi dünyasını buluşturdu!

Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), 3 – 4 Nisan 2014 tarihlerinde “7. Ulusal Çatı & Cephe Sempozyumu”nu düzenledi. Sempozyumda, sektördeki inovatif gelişmeler ve çalışmalar ele alındı.ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, inşaat sektöründeki hızlı gelişmeler ve yeni yasal düzenlemelerle ivme kazanan çatı sektörünün 3 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını belirterek, “Son dönemde yaşanan ekonomik zorluklara rağmen, sektörümüzün büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi’nde düzenlenen 7. Ulusal Çatı & Cephe Sempozyumu’nun çok verimli geçtiğini belirten ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, hızla büyüyen çatı sektörünün gelişmesine katkıda bulunmayı ve çatı konusunda toplumsal bilincin artmasını temel öncelik olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi:

 “Sempozyumda bugüne kadar yapılmış bilimsel ve teknik araştırma ile geliştirme-uygulama çalışmalarının yanı sıra çatı ve cephe sistemlerinin tasarım, yapım, kullanım, bakım, onarım ve dönüştürme süreçlerinde yer alan konsept, malzeme ve teknoloji alanlarındaki gelişmeleri ele aldık. Türkiye’de çatı ve cephe sistemleriyle ilgili süreçlerde yer alan tasarımcılar, malzeme üretici ve dağıtıcıları, uygulamacılar, araştırmacılar ve ilgili diğer meslek grupları bir araya geldi. Bu sayede dünyada geçerli teknoloji ve standartlara ulaşarak yenilerini belirlemek için iş birliği olanaklarının geliştirilmesine de zemin oluşturduk. Son yıllarda inşaat sektöründeki hızlı gelişme, Kentsel Dönüşüm uygulamasının hayata geçirilmesi, Enerji Verimliliği Kanunu, Binalarda Isı Yalıtımı ve Enerji Performans Yönetmelikleri, Enerji Kimlik Belgesi uygulaması gibi yasal düzenlemeler, çatı sektörünün büyümesine ivme kattı. Son dönemde yaşanan ekonomik zorluklara rağmen, sektörümüzün büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz.” 

Sempozyumun açılışında ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz’un yanı sıra Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Nihal Arıoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Ebru Seçkin ve Braas Satış Müdürü Hamdullah Abiş birer konuşma yaptı. Konuk konuşmacı olarak açılışa katılan Mimar Boran Ekinci ise ‘Çatı ve Cephe Sistemleri Hakkında Görüş ve Proje Örnekleri’ sundu. 

ÇATIDER' in bu güne kadar gerçekleştirmiş olduğu 6 sempozyumda sunulan toplam 136 bildiriye ve 7. sempozyumdaki 33 bildiriye, www.catider.org.tr adresinde yer alan ‘’Yayınlar - Sempozyum Bildirileri‘’ bölümünden ulaşılabilecek. Çatı & Cephe Sempozyumları, Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi'nce SMGM kapsamında değerlendiriliyor. 

Ev sahipliğini Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinin yaptığı 7.Ulusal Çatı &Cephe Sempozyumu Braas Çatı Sistemleri ana sponsorluğunda, Onduline, Btm, 3M, Multiplan, Rheinzink, Ytong ve Atermit'in katkılarıyla gerçekleştirildi.


ÇATIDER’e www.catider.org.tr web sitesinden ve 0216 416 55 13 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.