Cefi Kamhi, hayalini satıyor

Cefi Kamhi, hayalini satıyorCefi Kamhi, Bodrum Yalıkavak'taki marinasını neden satıyor?


Cefi Kamhi, Türkiye'nin ilk özel marinası olan Bodrum Yalıkavak'taki Port Bodrum'u gerçekten satıyor. Kamhi, tam 7 yıl sadece yatırım izni almak için uğraştığı, 12 bin 2008 yetkiliden imza toplayarak, 32 milyon euroluk harcamayla yapmayı başardığı ve 2002'de açtığı Port Bodrum için "Burayı yapmak hayatta en büyük oyuncağım hatta ondan da öte en büyük hayalimdi" demişti. Kamhi, şimdi de aynı şeyi söylüyor. Kendisiyle görüşmemizde, "Peki, en büyük oyuncağınızı neden satıyorsunuz?" sorusuna şu cevabı veriyor: "İnsan, oyuncağını ve hayalini satmak istemez. Ancak, 1.5 yıl önceden başlayarak yerli ve yabancılardan öyle cazip teklifler gelmeye başladı ki, artık satmanın zamanı geldi diye düşünüp kararımı verdim. " Peki, Cefi Kamhi, bir süre önce babası Jak Kamhi'nin sahibi olduğu Profilo Telra'nın çıkmaza girmesi ve yaklaşık 357 milyon dolara ulaşan borçlarının bir kısmını ödemek için mi Port Bodrum'u satmaya karar verdi?

Şahenk'e "evet" demedim

Kamhi, bu soruya, "Kesinlikle ilgisi yok" derken şöyle konuştu: " Piyasada böyle konuşuluyor ama buna cevabım 'Hayır'dır. Çünkü, benim Profilo ile hiçbir ilgim bulunmuyor. Firmada ne hissem var, ne de yönetimdeyim. Ayrıca, satış, sadece marinayla ilgili. Kompleks projede yer alan otel, villalar ve öteki tesisler satışa dahil olmayacak." Kamhi, dünyanın en ünlü kişilerinden ve tanınmış Türklerden birçok teklif geldiğini, ancak henüz hiçbirine marinanın satışı için "Evet" cevabı vermediğini de belirtirken, Ferit Şahenk'le yaptıkları görüşme hakkında da şöyle konuştu: "Ferit Bey, helikopterine atlayıp Bodrum'a geldi ve marinayı gezdi. Çok beğendi. Bana, teklifini iletti. Ancak, ona da 'evet' demedim." Şahenk'in 70 - 80 milyon dolarlık bir teklif verdiği konuşulurken, Kamhi, satışta en önemli kriterini de şöyle açıkladı: "Kimin ne para verdiğini açıklayamam. En çok üzerinde durduğum şey, alacak kişi, bu projeyi taşıyabilecek ve onu yürütebilecek düzeyde olmasıdır. Şayet böyle olmazsa satmaktan da vazgeçebilirim."

Port Bodrum'da kimlerin hissesi var?

İzin alma safhası da, yapımı da tartışmalı ve heyecanlı serüvenlere sahne olan Port Bodrum Marinası'na özellikle çevreciler büyük tepki göstermişti. Bu zorluklara rağmen marinayı yapma kararından vazgeçmeyen Cefi Kamhi, denizde ve karada toplamı 70 bin 212 metrekarelik alana yayılan Port Bodrum için sabırla mücadele etti. Marinada yüzde 51'in üzerinde hissesi olan Cefi Kamhi yanında Baba Jak Kamhi ile ağabeyi Hayati Kamhi'nin de yüzde 10 ve altında küçük hisseleri bulunuyor. Bunun yanında Cefi Kamhi'nin eski yardımcısı Mustafa Ergen de yüzde 10 hisseye sahip. Uzan Ailesi'ne ait yüzde 5'lik hisse ise TMSF'nin üzerindeydi. Kamhi, bu hisseyi daha sonra satın aldı.

(Bugün)