Cendere'deki ıslah çalışmaları sonuçlandırılmadı

Cendere'deki ıslah çalışmaları sonuçlandırılmadı Cendere'deki ıslah çalışmaları sonuçlandırılmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Cendere'nin ıslah edilmesine ilişkin davanın devam etmesi nedeniyle çalışmaların sonuçlandırılamadığını bildirdiİBB'den yapılan yazılı açıklamada, geçen günlerde etkili olan yağışlar sonucu taşan Cendere ile ilgili bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlerde, araştırma ve inceleme olmadan suçlamaların yapıldığı öne sürüldü. Bu nedenle bazı konuların kamuoyuyla paylaşılması gereği doğduğu ifade edilen açıklamada, Cendere'nin belediye tarafından ıslahı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde ilgili bakanlıktan istemde bulunulduğu hatırlatıldı.

Ancak ilgili bakanlığın o dönem ıslah çalışmalarını kendilerinin yapacağını belirterek, onay vermediği bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Daha sonra o dönemin hükümetinin 'İstanbul'un derelerine el koyuyorum'
söylemi sonucu ıslah yetkisini üzerine alması ve ödemelerin Maliye Bakanlığınca gönderilecek ödenekten karşılanması şartıyla 5 Aralık 1997 tarihinde İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 'Kağıthane Deresi'nin Islah İşi' adıyla ihaleye çıkarılmıştır. Ancak daha sonra Maliye Bakanlığının müteahhit firmaya ödenek göndermemesi sonucunda İstanbul İl Özel İdaresi ve Yıldız Endüstriyel Holding A.Ş. davalık olmuştur. Dava nedeniyle yaklaşık 15 yıldır ıslah çalışmaları sonuçlandırılamamıştır. İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesinde İl Özel İdaresince işin tasfiyesi için açılan dava halen sürmektedir. Bu nedenle ihalesini müteakip yer teslimi olup eski müteahhitle ilişik kesilmediği için Kağıthane-Cendere ıslah işi için sonuç beklenilmiştir."
AA