Çeşme ve Alaçatı İçin Bir Fikrim Var yarışması bugün sonuçlanıyor!

Çeşme ve Alaçatı İçin Bir Fikrim Var yarışması bugün sonuçlanıyor! Çeşme ve Alaçatı İçin Bir Fikrim Var yarışması bugün sonuçlanıyor!

Çeşme'yi daha ileri götürecek olan fikir yarışması, bugün sonuçlanıyor. ÇEŞTOB'a gelen fikirler arasında Çeşme Meydanı'nın yenilenmesinden engelli tatil köyüne, Disneyland türü tematik parka kadar çok sayıda fikir yer alıyor...
Çeşme'yi daha ileri götürecek olan fikir yarışması, bugün sonuçlanıyor. Saat 13.00'de Kaya Thermal Convention'da, ÇEŞTOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel ve Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı başkanlığındaki danışma kurulu birbirinden ilginç yaklaşık 2 bin 500 fikir içinden ilk etapta 20 fikri belirleyecek. Bu fikirler arasında daha sonra belirlenecek 5 fikir, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve ilgili bakanların katılacağı bir kokteyl ile kamuoyuna açıklanacak. 


Sunum yapılacak 

ÇEŞTOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel, Çeşme'nin geleceği için 7 aydır sürdürdükleri çalışmanın sona geldiğini söyledi. Öncel, bugün yapacakları danışma kurulu toplantısında kendilerine ulaşan 2 bin 500 fikir arasından seçilen 100 fikrin değerlendirileceğini söyledi. Öncel, "Ayrıca ÇEŞTOB tarafından Yıldızburnu'ndaki sıcak suyun turizme kazandırılması, Eşekadası'nın turizme açılması, Eritrai Şarap Köyü ve Ildır projelerinin mimari ve görsel açıdan sunumu yapılacak. Danışma kurulu bize ulaşan birbirinden ilginç fikirler arasından ilk 20 fikri belirleyecek. Bu fikirler ilgili bakanlıklara, belediyelere ve birimlere bildirilecek. Daha sonra belirlenecek bir günde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve yetkili bakanların katılacağı bir kokteyl ile ilk 5 fikre ödül verilecek" dedi. 


Herkes fikrini söyledi

Çeşme için fikirlerin belirleneceği danışma kurulunda politik kimlikleri taşıyanların yer almadığını ifade eden Öncel, Çeşme'de yaşayan esnafın, işadamlarının, turizmcilerin, basın temsilcilerinin ve öğretim üyelerinin bir araya gelerek fikirleri değerlendireceğini söyledi. Öncel, "Çeşme'nin geleceği için çok önemli bir çalışma. 7 aydır bu yarışmanın altyapısını hazırlıyoruz. Katılım çok iyiydi. Halka indik, okullarda ve üniversitelerde konuyu işledik. Halka mikrofon uzattık, insanların görüşlerini aldık. Bu fikirler Çeşme'nin geleceği için çok önemli projelere yol açacak. Hazırlayacağımız fikirler dosyası da yerel belediyeler için iyi bir ev ödevi olacak" diye konuştu.

ÇEŞTOB'a gelen fikirler arasında Çeşme Meydanı'nın yenilenmesinden engelli tatil köyüne, sakız ağaçlarının çoğaltılmasından Disneyland türü tematik parka, kış bahçesi olan country kulüpten yabancı bir dizinin Çeşme'de çekilmesine, 200 bin turist getirecek kruvaziyer turizmden hafif raylı sisteme, İzmir-Çeşme arası hızlı feribottan uzaydan görünebilecek dev çiçek bahçesine, kıyı kentleri yat sporları mini olimpiyatlarından şarap merkezine, Çeşme Kordonu'na denizaltı tünelinden minyatür kent projesine, balkonların sakız sardunyası ile süslenmesinden çıplak dağların yöresel sarmaşıklarla yeşillendirilmesine, açık hava müzesi ve deniz müzesine kadar çok sayıda fikir yer alıyor.


Yeni Asır Gazetesi