Çeşme yazlık fiyatlarında şampiyon!

Çeşme yazlık fiyatlarında şampiyon!Tapusor tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'nin tatil için en çok tercih edilen Ege ve Marmara bölgelerinde yazlıklara talep ciddi bir şekilde arttı.


Gayrimenkul sektöründeki nitelikli veri eksikliğini giderebilmek için geliştirilen Tapusor'un yaptığı "Türkiye Geneli, Tatil İçin Tercih Edilen Yerleşimlerde Konut Değerleri" başlıklı araştırmasına göre, İstanbul ve  Ankara  gibi büyük şehirlerden sahil bölgelerine yaşanan göç gayrimenkul fiyatlarına da ciddi bir şekilde yansıdı.

Türkiye'nin yurt içinden ve yurt içinden tatil için yoğun olarak tercih edilen Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tatil beldelerindeki değer artışı son bir senede de devam etti. Havaların da ısınmasıyla gayrimenkul sektöründe talepler yazlık bölgelere doğru kayıyor.

Özellikle sezonluk kiralamalarda büyük yoğunluk dikkati çekerken çok sayıda kişi de İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerden Çeşme ve Bodrum gibi bölgelere akın ediyor. Türkiye'nin tatil için tercih edilen yerleşim yerlerindeki hareketi tapusor mercek altına aldı.

İlk 10'a  İzmir  ve Muğla damga vurdu

Türkiye'nin tatil en çok tercih edilen Ege, Akdeniz ve Marmara'da yazlık fiyatlarında Türkiye'nin pahalı ilçesi ortalama 8 bin 641 lira ile metrekare fiyatıyla Çeşme (İzmir) olurken, ikinci sırada 5 bin 582 TL ile Bodrum (Muğla), üçüncü sırada ise 4 bin 473 TL ile son yıllarda popülaritesi hızla artan Kaş (Antalya) yer aldı.

Datça'nın (Muğla) 4 bin 181 TL ortalama metrekare satış fiyatıyla dördüncü sırada yer aldığı listede, Urla (İzmir) 4 bin 39 TL ile beşinci, Foça (İzmir) 3 bin 820 TL ile altıncı, Karaburun (İzmir) 3 bin 755 TL ile yedinci, Marmaris (Muğla) 3 bin 623 TL ile sekizinci, Fethiye (Muğla) 3 bin 96 TL ile dokuzuncu sıradan yer aldı.

Listede Ege ve Marmara, İzmir, Antalya ve Muğla dışındaki tek ilçe ise Şile. Şile'de yazlıkların ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin 32 TL oldu.

Yazlıkların en çok prim yaptığı ilçeler

Yapılan araştırmaya göre, son bir yılda en fazla prim yapan tatil beldesi Balıkesir'in Erdek ilçesi oldu. Son bir senede yazlık fiyatları Erdek'te yüzde 34,7 artarken, onu yüzde 26,9 yükselişle Çeşme, yüzde 25,3 ile Fethiye izledi. İzmir Seferihisar'da yazlıkların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda 23,4 artış gösterirken, onu yüzde 23,1 primle İzmir'den Dikili ve Muğla'dan Ortaca, yüzde 22,4 ile Muğla'dan Ula, yüzde 22 ile Muğla'dan Köyceğiz, yüzde 20,7 ile yine Muğla'dan Marmaris takip etti.

"Yazlık bölgelere ciddi rağbet var"

Araştırma sonuçlarını masaya yatıran Coldwell Banker Türkiye Müdürü Gökhan Taş, büyük şehirlerin karmaşasından kaçmak isteyen insanların artık göç etmeye başladığını söyleyerek, son yıllarda İstanbul'u göç verdiğini, yazlık bölgelerin ise istikrarlı bir şekilde göç aldığını belirtti.

Çeşme yazlık fiyatlarında şampiyon!

Gökhan Taş, "Bu nedenle özellikle satılık yazlık piyasası oldukça hareketlendi. Yazlıklara talep ciddi şekilde artmış durumda." diye konuştu.

Çeşme yazlık fiyatlarında şampiyon!

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İstanbul dışındaki ilk gayrimenkul projelerini İzmir'de gerçekleştirdiklerini söyleyerek, özellikle İstanbul'dan İzmir ve çevresine çok ciddi bir yatırımcı akını olduğunu dile getirdi. Çeşme'de yaptıkları projeye ciddi ilgi olduğunu söyleyen Yılmaz, "Çeşme'de çok ciddi bir arsa talebi yaşanıyor. Burada potansiyelin çok yüksek olduğunu gören müteahhitler bölgeden arsa satın alarak bir an önce proje gerçekleştirmek istiyor." dedi.

 

Çeşme yazlık fiyatlarında şampiyon!

"İstanbul dışındaki ilk projemizi Bodrum'da yapıyoruz"

NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Bodrum'un Muğla'nın en hızlı büyüyen ilçesi olduğunu söyleyerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bodrum'da satılan her dört konuttan biri yeni konutlardan oluşuyor. Artan göç ve yabancı alakası Bodrum'a ilginin arttığını gösteriyor. Yalıkavak ise konumu itibarıyla yarımadanın kuzeybatısında, yıllar içinde gelişen statüsüyle şimdi kendi merkezi olan ve Bodrum'un en güzel beldelerinden biri. Biz de Nef'in İstanbul dışındaki ilk projesini geliştirmek için özellikle bu bölgeyi seçtik. Burada yaşayacakların Bodrum'un en özel koylarından birinde açık denize karşı konforlu ve doğa ile iç içe bir yaşam sürmelerini istedik. 116 dönüm üzerinde hayata geçirdiğimiz hafif eğimli topografyanın Ege Denizi ile buluştuğu Nef Yalıkavak'ta, 389 adet villa ve rezidans bulunuyor."

Çağdaş Holding İcra Kurulu üyesi Dağlarca Çağlar, Bodrum'un potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirerek, bölgenin nüfusunun sadece son 10 yılda resmi olarak yüzde 64 arttığını dile getirdi.

Çeşme yazlık fiyatlarında şampiyon!

Çağlar, "Bodrum artık, markalı konut üreticileri, lüks otel zincirleri, özel okullar ve hastanelerin kıymetli adresi haline dönüştü. İstatistik kurumlarının verilerine göre artık yaşam tüm yıl boyunca cazip hale geldi." diye konuştu.