29 / 11 / 2023

Çetin Osman Budak'tan Kaş'taki kaçak yapılara ilişkin açıklama!

Çetin Osman Budak'tan Kaş'taki kaçak yapılara ilişkin açıklama!

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, doğal güzellikleri ve zengin kültürel mirasıyla Türkiye'nin en önemli turizm  bölgelerinden biri olan Antalya Kaş'ın kaçak yapı sorununu TBMM gündemine taşıdı.CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, doğal güzellikleri ve zengin kültürel mirasıyla Türkiye'nin en önemli turizm  bölgelerinden biri olan Antalya Kaş'ın kaçak yapı sorununu TBMM gündemine taşıdı.

Sözcü'den İsmail Akın'ın haberine göre; Çetin Osman Budak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a “Son beş yılda Kaş ilçesi sınırları içerisinde kaç adet kaçak yapı tespit edilmiştir? Kaş ilçesinde kaç adet kaçak yapı 2018 yılında yasalaşan “İmar Affı” uygulamasından faydalanmıştır?” sorularını sordu. 

Çetin Osman Budak tan Kaş taki kaçak yapılara ilişkin açıklama!

CHP'li Budak'ın önergesine Murat Kurum tarafından cevap verildi. Kurum, “Kaş ilçesi sınırları içerisinde toplam 9 bin 769 yapı kayıt belgesi düzenlendiği görülmüş olup, söz konusu belgelerin 703 adedi iptal edilmiş, 9 bin 66 adedi aktif haldedir” ifadelerini kullandı. 

Kurum, ayrıca salgın sürecinde son 16 ayda Kaş'ta 396 adet inşaatına başlanan kaçak yapı tespit edilerek, 3194 Sayılı İmar Kanunu hükümlerince gerekli işlemlerin uygulandığını, ayrıca yapı-kayıt belgesinin iptali sonucunda mühürlenen ve salgın sürecindeen önce yapılan 415 yapıyla ilgili de gerekli işlemlerin yapıldığını dile getirdi. 

Önergeye verilen cevapta, “Bakanlığımız tarafından Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bildirilen 915 adet kaçak yapı tespit edilmiştir. Ayrıca Kaş Belediye Başkanlığı tarafından Bakanlığımıza yazılan cevabi yazıda Kaş İlçesi sınırları içerisinde son beş yılda 2 bin 7 adet kaçak yapı tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Önergeye verilen yanıtla ilgili konuşan Budak, “Doğal Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalan Kaş'taki 9 binden fazla kaçak yapının İmar Affı ile yasal hale getirilmesi, ilçenin açıkça yağmalandığını ortaya koyuyor.  Başvuruların üzerinden iki buçuk yıl geçmesine rağmen hala 9 binden fazla yapının denetimi yapılmadı. İmar Affı ile yasal hale getirilen bina sayısı, son 5 yılda tespit edilebilen kaçak bina sayısının neredeyse 3 katı” şeklinde konuştu. 

Çetin Osman Budak tan Kaş taki kaçak yapılara ilişkin açıklama!

“TESPİT EDİLEN 3 BİN KAÇAK YAPIYA NE OLDU”

Bakanlık ve Kaş Belediyesi'nin yaklaşık 3 bin kaçak yapı tespit edildiğini belirtmesine karşın, bu kaçak yapılara hangi yaptırımların uygulandığının bilgisini vermediğini belirten Budak, tespit edilen kaçak binalara ilişkin verilen yıkım kararlarının uygulanmadığını dile getirdi. 

“DENETİMSİZ YAPI SAYISI 12 BİNDEN FAZLA”

CHP'li Budak, Bakanlığın cevabıyla ilgili ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

- Pandemi döneminde tespit edilebilen kaçak yapı sayısı sadece 397.

- Bu tablo çok net biçimde şunu gösteriyor. İktidarın göz yumduğunu düşünüyorduk ama Kaş'ın iktidar teşvikiyle yağmalandığı ortaya çıktı.

- Kaş'ta 12 binden fazla yapı, herhangi bir mühendislik hizmetinden faydalanmadan inşa edildi ve bu yapıların birçoğu affa uğradı.

- Çıkarılan yasada imar barışı başvuruları 31 Ekim 2018'de sona erecekti ancak başvuruların süresi 15 Haziran 2019'a kadar uzatıldı.

- Yani bir nevi Kaş'ı yağmalayanlar ödüllendirildi. Yaklaşık iki buçuk yıl zaman geçmiş olmasına rağmen, sadece 703 başvurunun iptal edilmiş olması da bir anlamda denetimlerin yapılmayarak kaçak kullanımın teşvik edilmesi anlamına geliyor.

- Daha kaç sene bu yapıların kontrolsüz biçimde kullanılmaya devam etmesine göz yumacaksınız?

- Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de Tarım ve Orman Bakanlığı geçen sene kaçak binaları yıkma yetkisi aldı. Bakanlıklar, bu yetkiyi kullanmadı.

Bolu'da kaçak yapılar ortadan kaldırılıyor!

Geri Dön