çevre ve şžehircilik Bakanlığı, kötü koku yayan firmaları kapatabilecek!

çevre ve şžehircilik Bakanlığı, kötü koku yayan firmaları kapatabilecek!Vatandaş, her iki insandan birinin algılayabileceği şekilde çevreye pis koku yayan işletmeleri çevre ve şžehircilik Bakanlığı'na şikayet edebilecek


Gerekli önlemi almayan işletmelerin kapısına kilit vurulacak. çevre ve şžehircilik Bakanlığı, kötü kokulara yönelik etkin mücadele başlattı. Koku şikayetine neden olan faaliyetlerden kaynaklanan sorunların belirlenmesi ve çözümü ile ilgili işlemleri ve yaptırımları kapsayan 'Kokuya Sebep Olan Emisyonların Kontrolü Yönetmeliği', 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi. çevre Kanunu'na dayanılarak hazırlanan yönetmelik, kokuya sebep olan emisyonların kontrolüne ve azaltılmasına yönelik idari ve teknik usul ve esasları düzenliyor.
 
şžikayet gerekiyor

Bir işletmenin çevreye verdiği koku kirliliğinin ilk tespitini vatandaşlar yapacak. çevrede yaşayan vatandaşların yazılı şikayet başvuruusu üzerine Bakanlık harekete geçerek işletmeyi belirli sürelerle incelemeye alacak. Bir işletmenin çevreye yaptığı koku kirliliği hem teknik cihazlarla hem doğrudan 'insani' unsuruyla incelenecek. Sağlıklı her iki insandan birinin kolaylıkla fark ettiği kötü koku, incelemenin ilerlemesinde önemli rol oynayacak.
 
24 bin lira ceza

çevreye belirli değerlerin üzerinde pis koku yayan işletmeler önce önleyici tedbirler alarak gerekli yatırımı yapacak. Uyarılara rağmen gerekli önlemi alıp koku kirliliğini önleyemeyen işletmeler direkt kapatılacak. Bununla birlikte işletmelere suçun niteliğine göre 24 bin liraya kadar idari para cezaları da kesilebilecek. Aynı şekilde etrafa egzoz gazıyla pis koyu yayan otomobillere de bin liraya kadar ceza verilebilecek. Yönetmelik, sadece dış çevreye yayılan kokuları kapsıyor. Dolayısıyla işyerlerinin iç ortam havasında oluşan ve işçi sağlığını tehdit eden kokular bu yönetmeliğin dışında kalıyor.

Tavuk çiftliklerinin işi zor

Yeni yönetmelik özellikle çevreye kötü koku yaydığı için bulundukları yöre halkından yoğun şikayet alan tavuk çiftlikleri ile yollarda etrafa kötü koku yayan bakımsız araçları etkileyecek. Yerleşim yerlerinin hemen dibinde kurulan bazı tavukçuluk tesisleri, yeterli önlemi almadığı için ciddi rahatsızlıklara neden oluyor.

Erdoğan SÜZER/ BUGÜN