28 / 11 / 2023

Çevreci Sigma Evi, karbon emisyonunu azaltacak

Çevreci Sigma Evi, karbon emisyonunu azaltacak

Bilim dünyasının yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirme yaptığı şu günlerde İngiltere'de hem çevreci hem de enerji tasarrufu yapabilen bir ev üretildi 5 yıl içinde seri üretimine başlanacak Sigma House, karbon emisyonunu yüzde 100 düşürebilen şekil

Karbonsuz' sertifikasının verileceği ilk prototif ev İngiltere'de üretildi. İsmi Sigma House olan bu ev, enerji tasarrufu devrinin de önemli bir parçası kabul ediliyor. Pek çok açıdan enerji tasarrufu sağlayabilen bu evden yola çıkılarak, İngiltere'de 2016'dan itibaren inşa edilecek tüm evlerin 'karbonsuz' olması koşulu aranmasına bile karar verildi. Hatta, görünen o ki, İngiltere gelecekte konutta enerjiyi tasarruflu kullanma ve çevreyi koruyan sistemlerle donatılmış evler inşa etme işine oldukça önem verecek ve ciddi bir mesai harcayacak.


Hükümet eko-kentler kuracak


Zira, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, bir süre önce ülkeyi eko-kentlerle donatma kararı aldıklarını açıkladı. Brown, bu işi için ilk etapta tam 20 bin yeni 'karbonsuz' ev inşa etmeyi planladıklarını belirtti. Ayrıca, bu yıl başlatılan uygulamaya göre, ülkede üretilen sürdürülebilir, yani ekolojik evler artık kendi aralarında derecelendirilecek. Kategorideki her evin değeri yıldızlarla belirlenecek ve buna göre, belirlenen standartlarda en iyi enerji tasarrufu sağlayan ev 6 yıldıza sahip olacak.


Emisyon düşüyor


PRP Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanan Sigma House ise şimdiden 5 yıldızla derecelendirildi. Sigma House'un bir ev için çok önemli sayılan enerji tasarrufuna yardımcı olan pek çok sistemi dışında en önemli özelliği ahşaptan üretilmesi ve bunun da 'sürdürülebilirlik' sağlaması. İnşasını Stewart Milne Group'un üstlendiği Sigma House 4 katlı. Hertfordshire Watford'daki Bina Araştırma Kurumu Şantiye Sergisi'nde görücüye çıkan ev, diğer inşaat teknikleri ile kıyaslandığında karbondioksit emisyonunu yüzde 100 düşüren bir özellikte inşa ediliyor.


SIGMA House, içindeki sistemler sayesinde enerji tasarrufunu her alana yayıyor. Öyle ki, bu sistemlerle yağmur suyu biriktirilerek kullanılabilir hale getiriliyor. Ayrıca, banyo, duş ve lavabolardan akan pis su tuvaletlerde kullanılıyor ve böylece su tasarrufu sağlanıyor. Evdeki tüm musluk ve bataryalar da az su tüketimine programlanmış durumda. Yüksek standartlarda yalıtım uygulaması yapılan evde havalandırma sistemi de ısı sensörüyle sıcaklık düştüğü anda devreye giriyor.


(Sabah)

Geri Dön