Cezaevi Samsun'da arsa fiyatlarını 7 kat artırdı!

Cezaevi Samsun'da arsa fiyatlarını 7 kat artırdı!Samsun'da yeni T Tipi Kapalı Cezaevi nin yapıldığı köyde, arsa fiyatları 7 kat arttı. Köylüler, cezaevi etrafında bulunan arsalarında işyerleri yapacaklarını belirterek, "Köyümüze büyük faydası olacak" dediSamsun'da yeni T Tipi Kapalı Cezaevi nin yapıldığı köyde, arsa fiyatları 7 kat arttı. Köylüler, cezaevi etrafında bulunan arsalarında işyerleri yapacaklarını belirterek, "Köyümüze büyük faydası olacak. Yollarımız yapılacak, ticaretimiz gelişecek" dedi. 

Samsun'un Canik İlçesi sınırları içinde bulunan ve 1966 yılında yapılan 575 kişilik E Tipi Kapalı Cezaevi, kentsel dönüşüm projesi alaııı içinde kalınca, ilçe belediyesinin girişimleri sonucu kaldırılmasına karar verildi. 

2013 yılı Şubat ayında da Adalet Bakanlığı. İlkadım İlçesi Çatkaya Köyü'nde yaklaşık 30 bin metrekarelik boş bir araziye yeni cezaevinin yapımı na başladı.  TOKİ  tarafından yapılan ve T Tipi olarak planlanan lojman. 636 kişilik kapalı, toplam 312 kişilik 2 açık ve çeşitli atölyelerin bulunacağı yeni cezaevinin yapımı hızla ilerken, yak laşık bin 200 nüfusu bulunan köyde de meraklı bir bekleyiş sürüyor. İlk başlarda cezaevinin köylerine yapılmasına tepki gösteren köylüler, fikirlerini değiştirerek cezaevinin bir an önce bitmesini beklediklerini dile getirdi. 


ARSA FİYATLARI 7 KAT ARTTI 

Şehir merkezine 14 kilometre uzak lıkta olması nedeniyle ulaşanım kolaylıkla sağlandığı Çatkaya Köyü'nde, cezaevi inşaatından önce dönümü 10 büı TL'ye satılan arazilerin şu anda 70 bin TL'ye çıktığı belirtildi. Bir çok kişinin köyden cezaevine yakın arsa almaya geldiklerini dile getiren 3 çocuk babası 58 yaşındaki Fikret Avcı şunları söyledi: "Nizamiyenin tam karşısındaki arazi benim. Satın almaya gelenler oldu.  Dönümüne 70 bin TL istedim. Alan olmazsa kendim değerlendireceğim.  Bir iş yeri acacağım. Zararı da olabilir. 

Ama yaşam açısından, ticaret açısın dan büyük faydası olacağını düşünüyo rum." Köyün geçiminin hayvancılık olduğunu dile getiren Davut Gerçek ise, "Köylüler hayvancılık yaptıkları için cezaevinin buraya yapılmasını istemedi. Çünkü hayvanlarını götüre cek yerleri yok. Ancak zamanla ceza evinin çevresinde yerleri olan vatan daşlar iş yeri açabilir. Köyümüze katkı yapacağını düşünüyorum" diye konuştu. 

Bazı vatandaşlar ise cezaevinden olabilecek firarlar nedeniyle tedirgin oldukları dile getirdi. T Tipi cezaevinin önümüzdeki Haziran aynıda hizmete açılacağı belirtildi. 


Olay