Chery, Eskişehir'e fabrika kurarsa arsa bedava!

Chery, Eskişehir'e fabrika kurarsa arsa bedava! Chery, Eskişehir'e fabrika kurarsa arsa bedava!

Chery'nin ana distribütörü Mermerler AŞ ile kuracağı otomobil fabrikasında Eskişehir'i tercih etmesi için birçok cazip seçenek sunulduÇin'in otomotiv firması Chery'nin ana distribütörü Mermerler AŞ ile kuracağı otomobil fabrikasında Eskişehir'i tercih etmesi için birçok cazip seçenek sunuldu.

Fabrikanın Eskişehir'de kurulması durumunda OSB'de 3 bin dönüm bedava arsa verilecek, ücretsiz altyapı yatırımı ile elektrik ve doğal gazda yüzde 10'a varan oranda indirim imkanı sağlanacak.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Savaş Özaydemir, AA muhabirine, Çinli firmaların Türkiye'ye yatırım yapmayı düşünmeye başladığını belirtti.

Çin'de 200-300 milyona yakın milyoner olduğunu, bu ülkedeki zenginlerin ülke dışına yatırım yapmak istediğini ifade eden Özaydemir, şöyle konuştu:

"Yatırım yapmak isteyenler arasında devlet kuruluşları da var. Çin'in Anhui eyaletinin beş yerel devlet firması tarafından 1997'de kurulan otomobil firması Chery de ülke dışında yatırım planlıyor. Çin'de yaptıkları otomobilleri satmak için Avrupa'ya götürüyorlar. Avrupalılar 'Çin malı' diye beğenmiyor. Türk malı otomobiller, beyaz eşyalar Avrupa'da satılıyor. Bu düşünceden hareket eden Çinliler Türkiye'de üretim yapıp, otomobili 'Türk malı' imajıyla Avrupa'ya satmak istiyorlar. Çin'den Avrupa'ya giden mallarda gümrük var. Türkiye'den giden mallarda yok. Türkiye'de üretilen otomobil daha ucuza mal olacak. Türk malı imajını kullanacaklar. Türkiye'den Avrupa'ya mal 3-4 günde, Çin'den 40 günde gidiyor. Nakliye avantajı da var."

-"(ESKİŞEHİR'E GELİN BİR SÜRÜ AVANTAJLAR VERELİM) DEDİK"-
Özaydemir, Türkiye'ye yatırım yapan otomobil firmalarının genelde Düzce-Derince çizgisine yerleştiğini, bu bölgede bulunan limanların yatırımları çektiğini bildirdi.

Çinlilerin limana yakın olduğu için Sakarya'nın Karasu ilçesine otomobil fabrikası kurmayı düşündüklerini anlatan Özaydemir, şöyle devam etti:

"Oralarda eleman sıkıntısı var. Yatırımı yapacak yetkililere (Eskişehir'e gelin bir sürü avantajlar verelim) dedik. Hava yolu ulaşımı sorunu da çözdük. Huzurlu bir kentiz. İşçimiz kaliteli. İşçi en az 5-6 yıl hizmet verir. O yörelerde işçi 6-7 ay çalışır. Arazi meselesi öne çıktı. Orada seçilen arazi delta. Çürük bir zemin. Çok pahalı bir yatırım yapılması gerekir. Eskişehir'de 3 bin dönüm yeri organize sanayi statüsünde vermeyi teklif ediyoruz. Karasu ise bataklık, dağbaşı gibi bir yer. Orada fabrikayı kurmak için 60-70 yerden onay alacaklar. Eskişehir'de ise sadece vergi dairesine kayıt yaptıracaklar, gerisini biz halledeceğiz. Bürokratik işlere boğmayız."

-"HER İMKANI SEFERBER ETTİK"-
Özaydemir,  Ankara  yönünde Sevinç köyü tarafında OSB'nin bittiği yerde Hazineye ait 12 bin dönüm arazi olduğunu, yatırım için Eskişehir'in seçilmesi durumunda söz konusu arazinin 3 bin dönümünü Organize Sanayi Bölgesine dahil edeceklerini bildirdi.

Ücretsiz altyapıyı hizmeti sunacaklarını da ifade eden Özaydemir, şöyle devam etti:

"Elektrik, su, doğal gaz, internet bağlantısı hazır. Bunları ilave altyapı yatırım bedeli almadan ücretsiz vereceğiz. Arsayı da bedava vereceğiz. Elektriği yüzde 10, doğal gazı yüzde 5 ucuza vereceğiz. Eskişehir'de işçi hem bol, hem verimli hem de uzun süre çalışıyor. Sadece otomobil üretimi yapacak fabrika 30 bin kapasite ile başlayıp 5 yıl sonra 100 bine çıkacak. Yaklaşık 1000 kişi istihdam edilecek. Fabrikanın kurulacağı araziyi de demir yoluna bağlayacağız. Yatarım yaklaşık 500 milyon dolar civarında olacak." Özaydemir, "bu yatırımın kente gelmesi için her imkanı seferber ettiklerini" ifade ederek, şunları söyledi:

"Vali, milletvekili, belediye başkanları, rektörler, oda temsilcileriyle yatırımın ortağı olacak Mermerler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer ve Chery'nin Türkiye Distribütörü Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Mermer'i ziyaret ettik. Hazırlıklı gittik, sıcak karşılandık, ümitli ayrıldık. Yatırıma karar verip vermediklerini sorduk. Henüz karar vermediklerini söylediler. En kısa sürede Eskişehir'i ve araziyi görmeye gelecekler."
AA

Basında yer alan diğer haberler;

 
Chery yatırımı için Eskişehir-Sakarya savaşı

Çinli otomotiv markası Chery Türkiye'de yatırım yapacağını açıkladı, Eskişehir ile Sakarya yatırımı çekmek için savaşa girdi. Çinliler Sakarya'da arazi gezince, Eskişehir'in Sanayi Odası Başkanı, valisi, milletvekili Unakıtan'ı da yanlarına alıp 15 kişilik bir ekiple Chery'nin Türk ortağı Mermerler'e gitti. “Sakarya'daki arazi bataklık, biz bedava arsa veririz” dedi. Sakarya karşı hamle planlıyor.

Çin'in otomotiv firması Chery'nin ana distribütörü Mermerler A.Ş. ile kuracağı otomobil fabrikası için yer arayışına girmesi, bin kişilik istihdam yaratacak bu yatırım için Eskişehir ile Sakarya'yı birbirine düşürdü. Chery'nin Çinli yöneticileri Sakarya Karasu'da bir araziyi gezince, Eskişehirliler de boş durmadı, şehrin AKP'li Milletvekili Kemal Unakıtan'ı da yanlarına alarak Çinlileri ikna atağına geçti. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı'nın, ilin valisinin ve AKP Milletvekili Kemal Unakıtan'ın da olduğu 15 kişilik bir ekiple Chery'nin temsilcisi Mermerler A.Ş. Başkanı Yüksel Mermer'i ziyarete gitti. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, “Sakarya'daki arazi bataklık, orası dağ başı gibi bir yer. Bize yatırıma gelin 3 bin dönüm bedava arsa verelim” dedi. Sakarya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Akgün Altuğ'dan ise “Lobi yapıyorlar ama elleri boş dönecekler. Bu ziyarete karşı hamle yapacağız” açıklaması geldi.

3 bin kişiye istihdam sağlayacak

Yaklaşık 500 milyon dolarlık Chery yatırımı, karar verilecek ilde minimum 3 bin kişilik yeni istihdam sağlayacak. Yatırım, yan sanayi kollarında da yeni şirketlerin kurulmasını beraberinde getirerek, seçilecek ilin ekonomisinde önemli bir canlanma yaratacak. İşte bu nedenle Chery'nin yöneticilerinin Sakarya'da bir arazi gezmesi yatırıma talip diğer illerde hareketlilik başlattı. Yatırıma İzmir'in de talip olduğu belirtilirken, ilk adım Eskişehir'den geldi.

‘Unakıtan da bizimle geldi'

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, yatırımı illerine çekmek için Yüksel Mermer'e ‘etkili' bir ekiple gittiklerini anlattı: “Fikir benden çıktı. İlimizde ne kadar yetkili varsa topladım. Valimiz'e gittim, milletvekilimiz Kemal Unakıtan'a gittim. Hepsinin onayını alıp yatırımı cezbetmek üzere 15 kişilik bir ekip oluşturduk. Vali, milletvekili, belediye başkanları, rektörler, oda temsilcileriyle Mermerler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer'i ziyaret ettik. Sıcak karşılandık, ümitli ayrıldık. Yatırımın yerine henüz karar vermediklerini söylediler. En kısa sürede Eskişehir'i ve araziyi görmeye gelecekler.”

‘Bedava arsa, ucuz gaz veririz'

Yatırımı çekmek için tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyleyen Özaydemir, 3 bin dönüm bedava arsa vereceklerini söyledi. Ücretsiz altyapı hizmeti sunacaklarını da ifade eden Özaydemir, şöyle devam etti: “Elektriği yüzde 10, doğalgazı yüzde 5 daha ucuza vereceğiz. Fabrikanın kurulacağı araziyi de demir yoluna bağlayacağız. Havaalanımız da var. Çünkü fabrika 30 bin kapasite ile başlayıp bunu 5 yılda 100 bine çıkaracak.”

Peşlerinden koşuyorlar ama yatırımımızı kimseye vermeyiz

Chery yöneticileri yatırımı yüzde 99 Sakarya'da yapacak. Eskişehirliler peşlerinden koşuyorlar ama yatırımımızı kimseye vermeyiz. İlimizde zaten Toyota'nın da yatırımı var. Planlarını biliyoruz, Çinliler Sakarya Karasu'yu bölgenin yedek parça merkezi yapacak. Burada 2 bin dönüm arazi alacaklar. Geldiler, helikopterle havadan inceleme yaptılar. Eskişehirliler ”bataklık“ demiş ama yatırımcılar arazimizi beğendi. Şimdi biz bu tip karşı lobilere hiç itibar etmiyor, önümüze bakıyoruz. Kazmayı ne kadar erken vurdururuz onun peşindeyiz. Chery'nin yetkilileri haftaya buradalar. Sanayi Bakanlığı da 49 yıllığına araziyi veriyor. İstanbul otoyoluna yakınlık bizim için büyük avantaj. Havaalanımızı da yapıyoruz. Kısacası bu yatırım bizim.

Karşı hamle şart oldu

Sakarya Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı'nın Valiyi ve Unakıtan'ı alıp Yüksel Mermer'e lobi yapmaya gitmesini, “Kendilerini tebrik ediyorum. Ama karşı hamle yaparız” sözleriyle değerlendirdi. Altuğ, “Bizim avantajımız limanımız. Ayrıca İstanbul'la rahat ulaşım imkanımız var. Bir kızı 100 kişi ister, bir kişi alır. Bu yatırımı biz alacağız” dedi.

‘Onların arsası bataklık, işçisi çalışmaz'

Sakarya Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, “Mermerler A.Ş. yönetimi, Sakarya Karasu'daki araziyi bizzat inceledi, beğendi” dedi. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir ise Sakarya'daki arazi ile ilgili “Orası bataklık” eleştirisi getirerek, rakip ilde işgücünün yeterli olmadığını savundu: “Oralarda eleman sıkıntısı var. Bizim ise işçimiz kaliteli. O yörelerde işçi 6-7 ay çalışır. Arazi meselesi öne çıktı. Sakarya'da seçilen arazi delta. Çürük bir zemin. Çok pahalı bir yatırım gerekir. Karasu bataklık, dağbaşı gibi bir yer. Orada fabrikayı kurmak için 60-70 yerden onay alacaklar. Eskişehir'de ise sadece vergi dairesine kayıt yaptıracaklar, gerisini biz halledeceğiz. Bürokratik işlere boğmayız.” Sakarya Sanayi Odası Başkanı ise bu eleştirilere, “Karasu bataklık değil, işgücümüz de çok kalifiye. Meslek yüksek okullarımız ülke standartlarının üzerinde” diyerek yanıt verdi.

‘AVRUPA'YI FETHEDECEĞİZ'

Otomobil yatırımı için başvuran Chery‘nin fabrikasının maketi hazır. Şirketin hisselerinin yüzde 70'ini elinde bulunduran Çin Hükümeti'nin yetkilileri temelin yıl sonunda atılacağını açıklamış, Çinli Anhui Eyaleti Valisi Ni Fa Ke, “Ortağımız ve Türk halkı sayesinde Avrupa‘yı fethedeceğiz” demişti.

DipNOT: En az 3 bin kişiye istihdam sağlayacak Chery yatırımı ayrıca yan sanayiyi de canlandırarak yeni iş alanları yaratacak. Bu yatırımı çekmek isteyen Eskişehir'de işsizlik yüzde 12 seviyesinde. Sakarya'da ise işsizlik oranı yüzde 11. 

Özlem Ermiş Beyhan/Vatan