çıldır Havalimanı için yeni rota bekleniyor!

çıldır Havalimanı için yeni rota bekleniyor!Aydın 'da hizmete girmesi için 55  yıldır çaba harcanan çıldır Havaalanı 'nın yasaklı askeri bölgeyi kapsayan rotanın  değiştirilmesiyle, sivil havacılığa açılabileceği bildirildi


Aydın 'da hizmete girmesi için 55  yıldır çaba harcanan çıldır Havaalanı 'nın yasaklı askeri bölgeyi kapsayan rotanın  değiştirilmesiyle, sivil havacılığa açılabileceği bildirildi.

                Aydın merkeze bağlı Tepecik beldesi sınırlarında yer alan ve Jandarma  Bölge Komutanlığı tarafından helikopter filosu olarak kullanılan çıldır  Havaalanı 'nın sivil uçuşlara açılması için çalışmalar sürüyor. Aydınlı iş adamı şževki çıldır ve ailesi tarafından 55 yıl önce vilayete  tapulama tutanağı ile verilen, vilayet tarafından da DHMİ Genel Müdürlüğü 'ne  teslim edilen havaalanının faal duruma geçmesi için başta Aydın Ticaret Borsası  olmak üzere kentteki sivil toplum kuruluşları çaba sarf ediyor.

Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  tarım merkezi konumundaki Aydın 'ın bir çok turistik bölgeye olan yakınlığı  dolayısıyla çıldır Havaalanı 'nın büyük önem taşıdığını belirtti. Bosnalı, bir süre önce Aydın 'daki sivil toplum kuruluşları ve odaların  temsilcilerinden oluşan heyetin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a çıldır  Havaalanı 'nın açılması yönünde taleplerini ilettiklerini hatırlatarak şu  bilgileri verdi:

'Daha önce, bin 435 metrelik pistin yeterli uzunluğa sahip olmadığı  belirtiliyordu. Bilindiği gibi THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 4 kişilik  uçakla çıldır 'a iniş yapmıştı. Bu bir nevi çıldır Havaalanı 'nda pistin uzunluğu  ile ilgili 'sorun yok ' mesajıdır. THY 'nin çıldır Havaalanı 'nın haziran ayı içinde gündeme almasını  bekledik, ancak henüz bu beklenti gerçekleşmedi. THY 'deki arkadaşlar olumlu  sinyaller veriyor. Rota ile ilgili bazı aksaklılar olmuş. Burada askeri bölge var ve uçuş yasağı söz konusu. Uçuş yasağı dikkate alınarak yeni rota çiziliyor. Rotayı çizen de THY 'de çalışan Aydınlı hemşehrimiz. Yeni rotanın çizilmesini ve  havaalanının uçuşlara açıldığına dair müjdenin verilmesini bekliyoruz.'

çıldır Havaalanı 'nın Aydın için 'ölü bir yatım değil, ufkunu açacak bir  yatırım' olduğunu söyleyen Bosnalı, şöyle devam etti:
                'Diğer illerde 60-70 kilometre mesafede havaalanları var. Bugün  Antalya 'dan Selçuk 'a, Pamukkale 'ye otobüslerle turist taşınıyor. Uçakla çıldır 'a  gelecek turistlerin bolca vakti olacaktır. Buradan hem Selçuk 'a hem, Tralleis 'e  hem de Nysa 'ya rahatlıkla turistler taşınabilir. Hala daha 'Aydın 'a havaalanı  gerekmez ' diyenleri şiddetle kınıyorum. Burası Aydın için en az çine Barajı kadar
 önem arz ediyor. '

Bosnalı, eğitim uçağının kolayca indiği havaalanı pistinin, 66 kişilik  yolcu uçaklarının da inebileceği kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

AA