13 / 08 / 2022

Çimento sektöründe iç satışlar uçtu!

Çimento sektöründe iç satışlar uçtu!

Çimento sektörünün çatı birliği TÜRKÇİMENTO, üyelerine ait 2021'in ilk 5 ayıyla ilgili üretim ve satış rakamlarını duyurdu. Çimento sektörünün çatı birliği TÜRKÇİMENTO, üyelerine ait 2021'in ilk 5 ayıyla ilgili üretim ve satış rakamlarını duyurdu. 

Sektörün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 5 aylık dönemde çimento üretimi geçtiğimiz seneye oranla yüzde 32,3’lük artışla 29 milyon 696 bin tona ulaşırken, iç satışlar yüzde 37,1’lik yükselişle 22 milyon 403 bin tona yükseldi. Geçen aylarda olduğu gibi bütün bölgelerde iç satışlarda artış kaydedildi. Senenin ilk 5 ayında üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 22,9’u ihracat konusu oldu.  

Çimento sektöründe iç satışlar uçtu!

TÜRKÇİMENTO tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye'de iç satışların bütün bölgelerde yükselmeyi sürdürdüğüne vurgu yapılarak, “Türkiye’nin çimento tüketimi 2018 yılında yüzde11, 2019 yılında ise %29 azalarak tarihinde ilk kez iki yıl üst üste küçüldü. 2020 yılsonunda 40 milyon tona yakın kapasite fazlası ortaya çıktı. Çimento genel olarak yurtiçi tüketim amacıyla üretilmektedir ancak geçtiğimiz dönemde iç tüketimde yaşanan daralma şirketlerimizi ihracata yöneltti. Ancak ihracat, sürdürülebilirliğinin riskli olması sebebiyle, sektörümüzün tercih ettiği bir seçenek değil. İç satışlarda ve üretimde son aylarda yaşadığımız artış, sektörün eski güzel günlerine dönüş sinyalleri veriyor. İMSAD’ın açıkladığı İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi sonuçları da, inşaat sektöründe hem faaliyetlerde hem de beklenti de artış olduğunu gösteriyor. Bu durumun önümüzdeki dönemde inşaat sektörüne ve dolayısıyla sektörümüz iç pazar tüketimine olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.  

Çimento sektöründe iç satışlar uçtu!

OCAK-TEMMUZ İHRACATI

İhracatçı Birliklerinin geçici verilerine göre, Ocak-Temmuz 2021 döneminde çimento sektörünün toplam ihracatı ise değer bazında yüzde 10,9 oranında yükseldi ve 723 milyon dolara ulaştı. Fakat toplam ihracat miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 düşerek 18 milyon tona geriledi. Söz konusu ihracatın 10,7 milyon tonu çimento, 7,3 milyon tonu ise klinkerden meydana geldi.

Türkçimento: Dünyanın en ucuz çimentosu Türkiye'de!