Çimento üretimi yüzde 4 arttı!

Çimento üretimi yüzde 4 arttı!


2018 yılı Ocak-Temmuz döneminde Türkiye ekonomisinin lokomotifi çimento sektöründe üretim, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 4 oranında arttı... 


Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün ilk 7 aylık verileri açıklandı. 

Çimento sektörünün Ocak-Temmuz verilerine göre; çimento üretiminde yüzde 3,91, iç satışlarda yüzde 4,22 artış yaşandı. Sektörde bölgesel bazda yapılan satışlarda en büyük artış Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde görüldü. 2018 yılı Ocak-Temmuz döneminde üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 9,9’u ihracata konu oldu. Rapora göre, aylık bazda çimento üretiminde yüzde 1,31; çimento ihracatında ise yüzde 34,19 oranında artış yaşandı.

Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, raporla ilgili değerlendirmede bulundu. Özdemir, "Geçen yıl yaşanan zorlu kış şartlarından sonra bu yılın ilk aylarında beklenmedik şekilde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle, üretim ve satışlarda çok yüksek artışlar yaşanmıştır. Bu artış oranları Mart ve Nisan aylarında aylık bazda normale dönmüş ancak Mayıs ve Haziran aylarında Ramazan ayının da etkisiyle satışlar aylık bazda azalmıştır. Temmuz ayında düşüş hızı azalmış ancak önümüzdeki dönemde daha şiddetli düşüş beklenmektedir. TUİK verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Temmuz döneminde, ihracatımızı (çimento+klinker) en çok artırdığımız ülke Senegal oldu. Bu ülkeyi Gine ve Haiti izledi. İhracatımızı artırdığımız diğer pazarları ise ABD ve Gana olarak sayabiliriz" şeklinde konuştu.