18 / 08 / 2022

Çinli emlak şirketi Kaisa, bir ürünün ödemesini yapamadı!

Çinli emlak şirketi Kaisa, bir ürünün ödemesini yapamadı!

Çinli emlak geliştirme şirketi Kaisa Group Holdings Ltd., kendi garantisi altında bulunan bir varlık yönetim ürününün ödemesini kaçırdığını duyurdu. Çinli emlak geliştirme şirketi Kaisa Group Holdings Ltd., kendi garantisi altında bulunan bir varlık yönetim ürününün ödemesini kaçırdığını duyurdu. 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; Kaisa Group, Perşembe günü gerçekleştirdiği açıklamada, şirketin, kredi notu indirimleri ve emlak piyasasındaki zorlu ortam gibi bir dizi olumsuz yansıma sebebiyle, likidite konusunda daha önce karşılaşılmamış bir baskı yaşadığını ifade etti. Açıklamada, şirket, ürünün arzını gerçekleştiren Kaisa Finance ile beraber ürün için yakında bir geri ödeme planı üzerinde çalışacağını açıkladı. 

Çinli emlak şirketi Kaisa, bir ürünün ödemesini yapamadı!

Yapılamayan ödemeyle ilgili tedirginlikler, Perşembe günü şirketin dolar cinsi tahvillerinde dramatik düşüşleri getirdi. Şirketin Aralık'ta vadesi sona erecek yüzde 6,5 faizli tahvili 13,8 sent gerileyerek 48,3 sente düştü. Bu durum, şirketin kısa vadeli borçlarını ödeme kapasitesyle ilgili şüphelerin çoğaldığını gözler önüne seriyor. 

Şirketin hisse senetleri Hong Kong piyasasında yüzde 14 değer kaybederek halka açıldığı 2009 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Evergrande global krizi tetikler mi?