18 / 08 / 2022

Çinli emlak şirketi Kaisa'nın hisseleri sert düştü!

Çinli emlak şirketi Kaisa'nın hisseleri sert düştü!

Borçlarını ödemeyen ve 8 Aralık tarihinde borsada işlemlerinin durdurulduğu Çinli emlak şirketi Kaisa’nın hisseleri bugün Hong Kong borsasında yüzde 14 geriledi. Çinli emlak geliştirme şirketi Kaisa’nın hisseleri temerrüde düşmesinden bu güne ilk defa işlem görürken hisseler ilk işlem gününde sert geriledi. Bloomberg HT'de yer alan habere göre; 8 Aralık tarihinde Hong Kong Borsasında işlemlerinin durdurulmasını isteyen şirketin hisseleri bugün yüzde 14 değer kaybetti. Borç ödemelerini yapamayan şirket, finans ve hukuk danışmanlarıyla görüşme yaptıklarını duyurdu. Kaisa’nın borç yapılandırma planı için tahvil yatırımcılarıyla görüşme yaptığı ifade edildi.

Çinli emlak şirketi Kaisa nın hisseleri sert düştü!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch zamanı gelmiş 400 milyon dolar tahvil itfasının ödemesini yapamayan Kaisa’nın notunu bu ay sınırlı temerrüde çekmişti. Kaisa’nın borçlarını ödeyememesi, yeniden yapılandırma planı yapması için baskıları yükseltmişti. 

Çinli emlak şirketi Kaisa nın hisseleri sert düştü!

Emlak şirketinin sorunları, sektörde zor durumda olan diğer emlak şirketi Evergrande’nin borç problemiyle beraber Çin kredi piyasasında yayılma riski endişelerine neden olmuştu. Fitch Çinli emlak şirketi Evergrande’nin notunu da sınırlı temerrüde çekmişti. 

Kaisa dolar cinsinden tahvil ihraç eden en büyük emlak şirketlerinden biri ve halihazırda 11 milyar dolardan fazla tahvil borcu mevcut.

Çin emlak firmasında 313 milyon dolarlık vurgun!