Çivi çakılmadan yapılan asırlık ahşap köşke turistlerin ilgisi artıyor!

Çivi çakılmadan yapılan asırlık ahşap köşke turistlerin ilgisi artıyor! Çivi çakılmadan yapılan asırlık ahşap köşke turistlerin ilgisi artıyor!

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde dönemin Rus Çarı 2. Nikola tarafından çivi çakılmadan yaptırıldığı bilinen 116 yıllık tarihi köşk, en çok ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyor..SARIKAMIŞ ilçesinde çivi çakılmadan yapılan asırlık ahşap av köşkünü ilk altı ayda 18 bin turist ziyaret etti. Osmanlı-Rus Savaşı'nın ardından 40 yıl Rusların işgali altında kalan kentte, dönemin Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırıldığı bilinen 116 yıllık tarihi köşk, en çok ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyor. 

Kazımkarabekir Mahallesi'nde, sarıçam ağaçlarıyla çivi kullanılmadan Baltık mimarisi tarzında yapılan ve uzun yıllar askeri bölge içerisinde yer alan köşk, özellikle kültür turizmine hizmet ediyor. Farklı ülkelerden gelen turistler, tarihi av köşkünü gezerek mekan hakkında yetkililerden bilgi alıyor. Bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığfna devredilen av köşkü, Baltık mimarisinin örneklerini yansıtıyor. Çivi kullanılmadan fırınlanmış ağaçlarla yapılan ve günümüze kadar ayakta kalan tarihi köşke, her geçen yıl ilgi artıyor. Tarihi mekanı gezen turistler, fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmiyor. Milli Gazete