Çorum İskilip'te arkeolojik sit alanı ilan edildi!

Çorum İskilip'te arkeolojik sit alanı ilan edildi!İskilip Kuz Köy ve Harun Köy arası Kızlan mevkiinde bulunan tarihi alanda tamamlanan araştırmalar sonucunda; 23.000 metrekare alan Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Mirası olarak tescillendi.


İskilip Kuz Köy ve Harun Köy arası Kızlan mevkiinde bulunan tarihi alanda tamamlanan araştırmalar sonucunda;  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı  Ankara  II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 27.12.2016 – 2384 Sayılı kararı ile 23.000 metrekare alan Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Mirası olarak tescillendi.  


Araştırmanın başvuru sahibi Mustafa Arık’tan alınan bilgiye göre; Tescillenerek Koruma Altına alınan Tarihi alanda araştırma ve inceleme çalışmaları yürütüldüğü esnada coğrafi faktörler nedeniyle büyük ölçüde yer altında kalan Roma, Bizans ve Selçuklu Dönemine ait kalıntılar ve mimari yapılar bulunan bölgenin tarihi bir yerleşim yeri olduğu bilgisi alındı.


Çorum Haber