Çukurova'da tarım alanları azaldı!

Çukurova'da tarım alanları azaldı! Çukurova'da tarım alanları azaldı!

Anadolu’yu gezen CHP’li Umut Oran’ın son durağı Adana ve Mersin oldu. Oran tarafından hazırlanan ‘Çukurova Raporu’na göre, iki ilde de tarım alanları azaldı. 


31 Mart seçimleri için Anadolu'yu karış karış gezen CHP'li Umut Oran,  Adana  ve Mersin'de yaptığı çalışmaların ardından sorunlar ve çözüm önerilerini ‘Çukurova raporu' hazırladı. 

Sözcü Gazetesi'nden Hande Zeyrek'in haberine göre, “Bereketli toprakları 16 yılda çöle döndürdüler” diye konuşan Oran, hazırladığı raporda şu açıklamalarda bulundu: “Çukurova'da milli ekonominin temeli tarımda, ekonomimizin kalesi olan sanayide büyük çöküş ve umutsuzluk hakim durumda. ABD'deki Kaliforniya Ovası ve İtalya'daki Po Ovası'ndan sonra dünyanın üçüncü büyük ovası olan Çukurova, dünyanın en önemli gıda ambarı olacak potansiyele sahip. Ancak diğer ülkeler kendi çiftçisini özel desteklerle koruyup güçlendirirken, Türkiye'de tarımın yanlış politikalarla çökertilmesi yüzünden çiftçi kan ağlıyor.”

Adana ve Mersin'de tarım alanları daraldı

Umut Oran raporunda ‘Üreticinin kan ağladığını' anlatarak şunları söyledi: “AKP'nin uyguladığı yanlış politikalarla Türk tarımını bitirmesi ve girdiğimiz ağır ekonomik krizden en büyük darbeyi yiyen bölgelerin başında Çukurova geliyor. Aracılar elinde katlanan fiyatlar nedeniyle büyük şehirlerde tüketici gıda ve tarım ürünlerinde yüksek fiyatlarla karşılaşırken, üretici emeğinin karşılığını alamıyor. Mazot, gübre, ilaç gibi girdilerin maliyetlerindeki aşırı artış, ithal ürünlerle yerli üreticinin cezalandırılması, kentsel yapılaşma gibi nedenlerle tarım alanlarındaki daralmadan bereketli topraklar da nasibini aldı. 2007-2017 döneminde tarım alanları Adana'da yüzde 10.1 ve Mersin'de ise yüzde 6.1 daraldı.”