18 / 08 / 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık!

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro projesinin ilk ray kaynak töreninde Kanal İstanbul projesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanal İstanbul'u yapmaya geç kaldık" dedi...Dün gerçekleşen Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro projesinin ilk ray kaynak törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Başkan Erdoğan'ın Kanal İstanbul projesi hakkında yaptığı açıklamada "Kanal İstanbul'u yapmaya geç kaldık" ifadeleri yer aldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro projesinin ilk ray kaynak törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Kanal İstanbul'u 2011'den beri defalarca anlattıklarını dile getiren Erdoğan, projeyi bir kez daha anlatacağını ancak gözleri olup da görmeyenler, kulakları olup da duymayanlar, dilleri olup da konuşamayanlara faydası olup olmayacağını bilemediğini söyledi. 

"KANAL İSTANBUL'U YAPMAKTA GEÇ BİLE KALDIK"

İstanbul Boğazı'ndan yılda ortalama 45 bin gemi geçtiğini, her gün şehrin iki yakası arasında 500 bin kişinin gidip geldiğini ifade eden Erdoğan, boğazın üzerindeki yük ve insan trafiği baskısının her geçen yıl arttığına dikkat çekti.

Erdoğan, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne göre, geçen ticari gemi trafiğini engelleme imkanının olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Fakat, bunların Montrö Sözleşmesinin nereyle ilgili olduğundan haberleri bile yok. Kanal İstanbul'u Montrö Sözleşmesi bağlar mı, bağlamaz mı, bundan da haberleri yok. Bir defa Kanal İstanbul'un Montrö Sözleşmesiyle yakından uzaktan alakası yoktur, bu böyle biline. Boğazda şu anda kılavuz kaptan ve römorkör gibi uygulamalar da kazaları önlemede yetersiz kalıyor. Boğazı ortadan kaldıramayacağımıza göre soruna kökten bir çözüm bulmamız gerekiyordu. Dünyadaki örneklere baktığımızda Kanal İstanbul tarzı su yollarının hem yaygın hem de oldukça karlı olduğunu görüyoruz. 2011'de milletimize bu sözü verdikten sonra adım adım dersimizi çalıştık. İşin doğrusu 2023 hedeflerimizden biri olan Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin ön hazırlıkları kapsamında jeolojik, jeoteknik, hidrolojik araştırmalar, dalga ve deprem analizleri, trafik etütleri, altyapı deplase ihtiyaçları, çevresel etki çalışmaları gibi süreçlerin tamamlandığını anlattı.

Bu çalışmalarda 34 ayrı bilim dalına mensup 200'ün üzerinde bilim insanının görev aldığını, sonuçta kanal için belirlenen 5 farklı güzergahtan en uygun olanının kararlaştırılarak millete ilan edildiğini ifade eden Erdoğan, bu kanal güzergahı boyunca 304 ayrı noktada 17 bin metrenin üzerinde sondaj ile 248 jeofizik etüdünün yapıldığını aktardı.

Erdoğan, laboratuvar deneyleri ve zemin çalışmalarının ardından bu alanda dünyanın en önde gelen firmalarıyla birlikte kanalın modellemesine geçildiğini, mühendislik projelerinin ve ÇED çalışmalarının tamamlanmasıyla bugünkü aşamaya gelindiğini söyledi.

"Kanal İstanbul'un inşa maliyetinin birilerinin söylediği gibi 125 milyar lira değil, şu an itibarıyla 75 milyar lira olarak hesaplanıyor." diyen Erdoğan, güzergah boyunca iki liman, bir yat limanı, bir lojistik merkezi, 7 köprü, 2 demir yolu ile 2 hafif raylı sistem hattının yer alacağını belirtti.

Erdoğan, kanal etrafında büyük bölümü kentsel dönüşüm çerçevesinde sadece 500 bin kişilik konut alanına izin verileceğini belirterek, inşaat sürecinde ortaya çıkacak hafriyatın bu projeye mahsus bir yöntemle değerlendirilerek şehrin olumsuz etkilerinden korunmasının sağlanacağını anlattı.

Haliç'te bunu gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, "Onlar Haliç'i toprakla dolduracaklardı. Biz ise Haliç'i bugünkü haline getirdik." diye konuştu.

Erdoğan, balçığın Alibeyköy'deki taş ocağına doldurulduğunu ifade ederek, Kanal İstanbul projesinin tüm unsurları ve boyutlarıyla iyi çalışılmış her ayrıntısı düşünülmüş proje olduğunu kaydetti.

Projenin finansmanında ve inşasında inşallah herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını dile getiren Erdoğan, "Türkiye'nin tüm büyük projelerinde olduğu gibi Kanal İstanbul'u da kör düşmanlık yapanlara rağmen Allah'ın izni ve milletimizin desteğiyle tamamlayacak ve bu abide eseri ülkemize kazandıracağız." diye konuştu.

Kanal İstanbul'un inşa maliyeti 75 milyar lira!