Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul gecikti ama yapacağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul gecikti ama yapacağız! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul gecikti ama yapacağız!

İstanbul'un eksiklerinin çeyrek asır öncesiyle ilgisi olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanal İstanbul gecikti ama onu da yapacağız. Modern bir şehir olarak İstanbulumuzu tarihiyle bugüne kavuşturduk'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim çalışmaları kapsamında İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde konuştu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah bu seçimlerde Eyüpsultan'da çok daha büyük bir başarıya imza atacağız" diye konuştu.

Rami Kışlası'na kütüphane

Türkiye'nin en büyük kütüphanesini Rami Kışlası'na yaptıklarını söyleyen Erdoğan, ''Rami Kışlası'na kütüphane yapıyoruz. Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacak. Eyüpsultan'da 12 yeni park, 4 yeni spor tesisi yaptık'' açıklamasında bulundu.

Eyüpsultan'da tapu sorunu çözüldü

Eyüpsultan'da tapu sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü söyleyen Erdoğan, ''Attığımız adımlarla Eyüpsultan'da tapu sorununu büyük ölçüde çözdük. Özellikle Nişanca, Yeşilpınar ve Karadolap mahallelerimiz başta olmak üzere kalan kısımların çözümü için de gereken talimatı verdim. Bunu bu CHP'liler suistimal ederlerler bunu da bilmenizi isterim'' dedi.

Sıra da Kanal İstanbul var

Kanal İstanbul projesinin geciktiğine değinen Erdoğan, ''Denizin altında üç katlı bir tüp geçit daha yapacağız. Kanal İstanbul gecikti ama onu da yapacağız. Modern bir şehir olarak İstanbulumuzu tarihiyle bugüne kavuşturduk. Bu şehir için hiçbir şey yapmayanlar bizim çalışmalarımızı engellemek için çalışıyorlar. Bugün İstanbul'un eksikleri yok mu elbette var. Bu İstanbul'un eksiklerinin çeyrek asır öncesiyle ilgisi yok'' açıklamasında bulundu. 

Daha çok proje var

Başkan Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti: "Kardeşlerim; biz sadece İstanbul'u aşkla sevmekle kalmadık, sadece Eyüpsultan'ı, o mübarek insanın buraları vatan yapan ecdadın yüzü suyu hürmetine sevmekle kalmadık, biz aynı zamanda İstanbul'a, Eyüpsultan'a eşi benzeri görülmemiş hizmetler kazandırdık. İstanbul'a sadece eğitim alanında 7,5 katrilyon liralık, sağlıkta 4 katrilyon liralık, toplu konutta 49 katrilyon liralık, ulaşımda 94,5 katrilyon liralık yatırım yaptık. Kentsel dönüşüm çalışmaları için şu ana kadar 245 bin riskli konut ve iş yeri yıkarak İstanbul'u hem depreme hem geleceğe hazırlamaya başladık. Ülkemizin en önemli markası olan İstanbul'da birbirinden kıymetli 350 ecdat yadigarını restore ederek gelecek nesillere emanet ettik. Şimdi millet bahçeleriyle, millet kıraathaneleriyle İstanbul'da yeni bir  dönem başlatıyoruz. Başakşehir, Hoşdere, Baruthane, Çırpıcı, Kayaşehir, Nakkaştepe millet bahçelerini hizmete açtık. Atatürk Havalimanı, Ayazma, Pendik, Halkalı, Beştelsiz başta olmak üzere daha pek çok millet bahçesinin yapımı sürüyor. Marmaray'dan Avrasya Tüneli'ne, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Osmangazi Köprüsü'ne, İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyollarından 475 kilometreyi bulan bölünmüş yollara kadar ulaşım sorununa çözüm getirecek pek çok projeyi hayata geçirdik. Önümüzdeki dönemde de 3 katlı İstanbul Tüneli, denizin altından ve Kanal İstanbul ile yüzlerce kilometrelik metro hatları başta olmak üzere gündemimizde daha çok proje var."

Ulaşım soruna çözüm

İlçenin ulaşım sorunu çözdüklerini söyleyen Erdoğan, "15 kilometrelik Habipler-Edirnekapı-Topkapı tramvay hattını, Eyüpsultan Pierre Loti Teleferik Hattı'nı, Silahtarağa Caddesi ile Gaziosmanpaşa Caddesi'ni birbirine bağlayan Silahtarağa tünelini hizmete aldık. Uzunluğu 24,5 kilometre olan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının, uzunluğu 10 kilometre olan Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy tramvay hattının, uzunluğu 37,5 kilometre olan Gayrettepe-Kemerburgaz-Yeni Havalimanı metro hattı inşaatına da devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

14 eski okulun yıkılıp yeniden inşa edildiğini söyleyen Erdoğan, 16 okulda güçlendirme çalışmaları yapıldığını, atık yönetimi için 7 yeni tesis inşa edildiğini kaydetti. Eyüpsultan'da 12 adet yeni park, 4 yeni spor tesisi, 5 okula kapalı spor salonu yapıldığını söyleyen Erdoğan, Eyüp Stadı'nın yerine en kısa sürede yenisinin yapılacağını söyledi.

Erdoğan, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Tapu meselesi ilçemizin 50 yıldır kanayan yarasıydı. Attığımız adımlarla tapu sorununu büyük ölçüde çözdük. Özellikle Nişanca, Yeşilpınar ve Karadolap mahallelerimiz başta olmak üzere kalan kısımların çözümü için de gereken talimatı verdim. Bunu bu CHP'liler suistimal ederler bunu da bilmenizi isterim. İlçe genelinde 274 bin metre doğal gaz hattı döşedik. Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP'li belediye başkanından devraldım İstanbul'da 50 bin eve doğal gaz gidiyordu. Ben cezaevine giderken 1 milyon 250 bin eve doğal gaz gidiyordu. Şu anda İstanbul'da  6,5 milyon evde doğal gaz var. George, Hans, Helga doğal gazı kullanacak da benim Ayşem, Fatmam, Ahmetim, Mehmetim niye kullanmasın? Biz geldiğimizde hava kirliliği vardı. Çünkü CHP, çöp, çukur, çamur demektir. Dördüncüsü de çarpık yapılaşma. 4Ç... Çöp dağları vardı. Bunları kaldırdık. Bize nasip oldu. Şimdi Beylikdüzü çöplük,  İzmir  Körfezi çöplük. Biz Haliç'i nasıl temizledik? Sütlüce Mezbahası rezillikti. İşte şimdiki kongre merkezinin temelleri o zaman atıldı. Bugünkü hale getirdik. Geçenlerde CHP'nin adayı 'İstanbul'da AK Partili belediyelerde bir kültür merkezi yok.' diyor. Sen dur bakalım. Sen önce Beylikdüzü'nde ne var ona bak. Orada bir tane şöyle ufacık bir kültür merkezi yaptım diye bununla hava atma. Önce sen çöplükleri temizle, çöplükleri... İstanbul'un AK Partili belediyelerin tamamında hemen hemen kültür merkezi, kreş vardır. Böyle aynen patronun gibi Bay Kemal gibi yalan söyleme. Çünkü o yalan sana da zarar ettirir."