Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tunç Soyer Buca Metrosu için görüştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tunç Soyer Buca Metrosu için görüştü!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Buca Metrosu inşaatı ve deprem konutları için görüşme gerçekleştirdi. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün İzmir Valiliği'nde buluşma gerçekleştirdi. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Tunç Soyer görüşmede 30 Ekim'de meydana gelen depremde yıkılan ya da hasar gören konutların yenilenmesi için bulunan kaynağın kullandırılması ve "İzmir tarihinin en büyük yatırımı" diye nitelediği Buca Metrosu inşaatı için Hazine’den onay beklediklerini dile getirdi. 

Görüşme sonrası açıklama yapan Soyer, konuyu dün İzmir'de bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettiğini, Erdoğan'ın yaklaşımının da pozitif olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tunç Soyer Buca Metrosu için görüştü!

'Erdoğan ile iki önemli konuyu görüştük' 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iki konu hakkında görüştüğünü belirten Soyer, ''Birincisi Dünya Bankası'nın kentsel dönüşümle ilgili bir acil imar kaynağı, acil imar kredisi adıyla bir enstrümanı var. Dünya Bankası'yla birkaç aydır görüşüyorduk. 250 milyon dolarlık, 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir kaynak bulduk. Bunu Hazin egarantisiyle kullandırıyorlar. İller Bankası üzerinden alabileceğimiz bir kaynak bu. Çok da hızlı olabilecek. Bir iki ay içinde aktarılacak bir kaynak'' dedi.

Kaynağın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan onay alması gerektiğine vurgu yapan Soyer, "Bu kaynağı tamamen kentsel dönüşüm için kullanacağız. Depremzedelerin özellikle de orta hasarlıların konutlarını yenileyebilmeleri için köprü vazifesi göreceğiz. O krediyi onlara kullandırmış olacağız. Bunu talep etmek istedim. Vakit kaybetmemek lazım çünkü vatandaşın mağduriyeti çok. Hızlı çözüm getirebileceğimiz bir kaynak bu'' ifadelerini kulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tunç Soyer Buca Metrosu için görüştü!

'Metro için 490 milyon euroluk kaynak bulundu' 

"İzmir tarihin en büyük yatırımı" diye nitelediği Buca Metrosu için de 490 milyon euroluk bir kaynak bulduklarını söyleyen Soyer, "Buna Hazine garantisi gerekmiyor fakat Hazine onayı gerekiyor. İşte o Hazine onayı için Sayın Cumhurbaşkanı'ndan talepte bulundum. Çünkü uluslararası ihaleye çıkıldı. O kaynakların kullanılmaya başlaması lazım. Bu da ancak Hazine onaylarsa olacak. Öyle bir tablo vardı. Bu iki taleple ilgili görüştüm kendisiyle'' dedi. 

Soyer, Erdoğan'ın konuyu inceleyeceğini söylediğini belirtti. Soyer, "Doğrusu ben pozitif bir izlenim edindim. Yapacağına dair bir izlenim edindim ama tabii bu izlenim sadece" şeklinde konuştu.

İzmir Deprem Konutları'nın temeli atıldı!

Üçyol-Buca Metro Hattı ihaleye çıkıyor!