Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz talimatı kiracıları sevindirdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz talimatı kiracıları sevindirdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz talimatı kiracıları sevindirdi!

Menkul ve gayrimenkul alım satımı ile kiralama sözleşmelerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli yapılmamasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, alışveriş merkezi kiracılarını memnun etti.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, menkul ve gayrimenkul alım satımı ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılmayacak ve mevcut sözleşmeler 30 gün içinde TL'ye dönüştürülecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, karar, AVM'lerde dövize endeksli iş yeri kiralayan ve buralarda faaliyet gösteren işletme sahiplerinde büyük memnuniyet yarattı. 

Ankamall'de beyaz eşya satışı yapan Nurettin Çelikbaş, döviz kurlarındaki spekülatif artışın baskı unsuru olarak kullanıldığını söyleyerek, AVM kiralarına ilişkin alınan kararın sevindirici olduğunu belirtti.

Döviz endeksli sözleşmelerin TL'ye dönüştürülmesinde makul bir fiyatlamanın önem taşıdığını söyleyen Çelikbaş, "Uzun yıllardır AVM'de çalışıyoruz. Alınan kararın bundan sonraki aşamada müşteriye de olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Hem AVM hem kiracı hem de müşteri açısından iyi olacak. Ülke ekonomisinde dövizin baskı unsuru olmaktan çıkmasının çok daha iyi olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren Cemhan Pehlivanlı da kararın, işletmelerin gelecek planlarına büyük katkı sağlayacağını belirtti. Pehlivanlı, "AVM kiralarının genel olarak yüksek olduğunu düşünüyoruz.  Bu karar önümüzü görmek için avantaj sağlayacak." dedi.

"Milli ekonomi adına doğru karar"

Kozmetik sektöründe işletme sahibi Çağrı Doğru ise milli ekonomi adına doğru bir karar alındığını, bunun Türk lirasına değer kazandırmak için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Doğru, şöyle konuştu:

"Bizim birçok AVM'de mağazamız var. Dövizdeki yükselişi fırsata çeviren AVM'ler oldu. Güncel kur üzerinden kiralamalar yapıldı, bu nedenle çok ciddi mağduriyetler oluştu. Kiralarda Türk lirasına dönülmesiyle herkes adına çok olumlu gelişmeler yaşanacak."

Gayrimenkul satışına ve kiralamaya döviz yasağı!