Dairenizin yeri doğru mu? Yoksa başkasının evinde mi oturuyorsunuz?

Dairenizin yeri doğru mu? Yoksa başkasının evinde mi oturuyorsunuz?

www.emlakkulisi.com'un yazarı SPK lisanslı değerleme uzmanı Ebru Öz, yazdı! Sahip olduğunuz konutun tapusu doğru mu? Yoksa başkasının evinde mi oturuyorsunuz? Tapunun doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Garip bir konu başlığı değil mi? Hiç böyle şey olur mu diyeceksiniz...Yıllar önce, ben henüz bir değerleme uzmanı değilken karşıma böyle bir soru çıksaydı,ben de şaşırırdım.

Ancak şu an biliyorum ki bu konu ülkemizde birçok gayrimenkul sahibinin sorunu ve birçoğunun da bundan haberi yok. Bilinmeyen bir sorun olduğu için de kişilerin bu konuyu anlaması oldukça zor olabiliyor. Anlaşılmadığı sürece de, çözümü bazı durumlarda zaten oldukça zor olan konu daha da çıkmaza giriyor.

Bu sorunu kısaca şöyle özetleyebiliriz: Hepimizin bildiği gibi mülk sahibi olunduğunda kişiye bir tapu senedi verilmektedir. Örneğin bir apartman dairesi sahibi olduğunuzu ve tapu senedinizde 1.katta 4 numaralı daireye sahip olduğunuzun yazdığını düşünelim. Apartmandada doğal olarak 1.kattaki 4 numaralı dairede oturuyorsunuz. Bu durumda doğru yerde sahip olduğunuzdan emin olabilir misiniz?

Evet diyenleri duyuyor gibiyim ama yanıt ne yazık ki HAYIR...Doğru dairede ikamet ettiğinizden ancak Tapu Müdürlüğü Arşivi'ndeki mimari projede sizin oturduğunuz dairenin üzerinde 4 numaralı olduğu belirtilmişse emin olabilirsiniz.. Eğer Tapu Müdürlüğü'nde mimari projeniz yok ise, belediyelerin İmar Müdürlüğü arşivindeki projede sizin oturduğunuz bağımsız bölümün numarası 4 olarak belirtilmiş olmalıdır. Eğer mimari projede sizin daireniz başka bir numaralı bağımsız bölüm olarak gözüküyor ise sorununuz var demektir. Şimdi kendinize sorun, kaçınız ev alırken buna dikkat etti veya dikkat eden birini duydu? Bunun çok yaygın bir sorun olmadığını düşünebilirsiniz ama ne yazık ki gerçekler biraz daha farklı. Biz firmamızda haftada ortalama 1-2 kez bu tür sorunlar ile karşılaşıyoruz.

Elbette ki bu sorun sadece apartmanlar için geçerli değil. Siteler, alışveriş merkezleri, plazalar, yani kat irtifakı tesis edilmiş bütün gayrimenkuller aynı durum söz konusu. Ancak yukarıda sorunu en basit örneği ile ele almak daha kolay anlaşılmasını sağlayacağı için apartman daireleri üzerinde durduk.

Bu sorun elbette ki çözümsüz değil, ama biraz maliyetli...Böyle bir sorunla karşılaştığınızda Tapu Müdürlüğü'ne giderek çözüm için yardım istemeniz ilk yapacağınız şey olmalıdır. Görevliler size en doğru yolları anlatacaklardır. Burada kısaca özetlemek gerekirse; İlk seçenek sizin olması gereken daire numarasına sahip daire sahibi ile aranızda trampa yaparak sorunu çözmek, ikincisi bütün apartman birlikte hareket ederek kat irtifakını tekrar kurmaktır.

Bu hafta size gayrimenkulun sorunlu ve can sıkıcı olabilecek taraflarından bahsettik, ama sorunların farkına varmak çözüm için atılmış ilk adım sayılacaktır.

 

Ebru Öz

Mimar

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

ebruoz@laldegerleme.com.tr