Dalaman Havalimanı terminallerinin işletme hakkının devri ihalesine 4 teklif!

Dalaman Havalimanı terminallerinin işletme hakkının devri ihalesine 4 teklif!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi ( DHMİ ) Genel Müdürlüğünde yapılan Dalaman Havalimanı terminallerinin işletme hakkının devri ihalesi için 4 firma ve de konsorsiyumdan teklif geldi.


Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde yapılan ihale, Dalaman Havalimanı dış ve iç hatlar terminalleri ile bunları tamamlayan tesislerin işletme hakkının 26 yıllığına devrini kapsıyor.


DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, ihale öncesinde yaptığı konuşmada, ihalenin ülke ve katılımcılara hayırlı olması temennisinde bulundu.


Bu ihalenin DHMİ'nin kamu-özel sektör işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdiği 17. ihale olduğunu belirten Birdal, bundan önce 10'u yap-işlet-devret (YİD), 6'sı da kiralama yöntemiyle olmak üzere 16 ihale yaptıklarını söyledi.


Birdal, Muğla'nın ülkenin önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu belirterek, Dalaman'ın da özellikle yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bir bölge olduğunu ifade etti.


Türkiye'deki havalimanları içinde Dalaman Havalimanı'nın dış hat yolcu sayısı itibarıyla 4., toplam yolcu sayısı itibarıyla da 7. sırada yer aldığını vurgulayan Birdal, şunları kaydetti:


"Dış hatlar terminal binası, daha önce YİD modeliyle gerçekleştirilmişti. Halen işletmesi devam ediyor. 2015 yılında dış hatlar terminal binasının işletmesi sona erecek ve bu ihaleyle birlikte hem iç hatlar hem de dış hatlar binası ihaleyi alacak firma tarafından işletilecek. Şu an mevcut dış hatlar terminali özgün mimariye sahip, modern, dünya havalimanları içinde de ödüle layık görülen bir proje. Dalaman Havalimanımızda 2013'te gerçekleşen toplam yolcu sayısı 4 milyon 57 bin oldu. Yolcu sayısında bir önceki yıla göre yüzde 6 artış görüldü. Dünyadaki ilk 100 havalimanı arasında yerini alan bir havalimanımız. Aynı zamanda engelsiz havalimanı ve yeşil havalimanı sertifikalarına sahip olarak hizmet vermektedir."


İhale Komisyon Başkanı Kemal Zafer Topuz da ihale süreci hakkında bilgi verdi. 6 firmanın ihale dosyası aldığını, 5 firmaya da yer görme belgesi düzenlendiğini belirten Topuz, daha sonra evrak teslim sırasına göre teklifleri açtı.


Topuz, ihaleye Limak-GMR ortak girişim grubu (OGG), Fraport-IC İçtaş OGG, YDA İnşaat ve TAV Havalimanları Holding'ten olmak üzere 4 teklif geldiğini açıkladı. 


Kapalı zarf içerisinde teklif almak suretiyle açık arttırma usulüne göre yapılan ihaleye dosyaların incelenmesi için ara verildi.


İncelemelerin ardından ihale, açık artırma usulüyle devam edecek.


AA