27 / 05 / 2022

Dap Yapı'nın proje atağı tam gaz devam ediyor!

Dap Yapı'nın proje atağı tam gaz devam ediyor!

Konut projeleriyle çok konuşulan Dap Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, Dap Dragos Royal Towers, Royal Center ve Tango, Burgu, Dalga, Vazo Kule, Z Ofis, Bumerang ve İ Ofis'in ardından 2014'te 7 ayrı farklı projeyi hayata geçirecek...




Dap Yapı'nın proje atağı tam gaz devam ediyor. Ziya Yılmaz, "2014 yılında, 3 milyar liralık yatırımla 7 proje hayata geçireceğiz" dedi.


Son dönemde Anadolu yakasında hayata geçirdiği konut projeleriyle çok konuşulan Dap Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, Dap Dragos Royal Towers, Royal Center ve Tango, Burgu, Dalga, Vazo Kule, Z Ofis, Bumerang ve İ Ofis'in ardından 2014'te 7 ayrı farklı projeyi hayata geçirecek. Devam eden projeleriyle birlikte toplam maliyetin 3 milyar TL'yi aşacağını söyleyen Ziya Yılmaz'ın en önemli özelliği ise yaptığı projelerde mimariye önem vermesi. Bu yüzden konut inşa ettiği bölgelere sağladığı katkı sebebiyle, kendisine Modern Gaudi benzetmesi yapılıyor. Anadolu yakasında sahil yolunda hayata geçirdiği binalar bu sebeple yol tarifi için kullanılıyor. "Bölgede 10 binlerce bina var ama bizimkisi çok farklı" diyen Yılmaz, insanların özellikle de turistlerin projelerin etrafında gezdiklerini anlatıyor: "Mimari en önem verdiğimiz olgu. Bu anlamda sektörün çıtasını yükselttik. Artık insanlar, mimariye dikkat ediyorlar. Ülkenin vitrinini güzelleştirmek bizim misyonumuz." 


Dünyanın en iyi karma projesi 

Dap Yapı ve Ağaoğlu ortaklığı, Kartal'ın merkezini inşa etmeye hazırlanıyor. Yılmaz, "Dünyanın en iyi karma projesi olacak. Avrupa'da böyle bir projenin metrekare fiyatı 15-20 bin euro olurdu. Türkiye'de ise 10 bin TL'ye satılması gerekir. İçinden hızlı tren geçen ve 500 metre denize cephesi olan projenin önünde Türkiye'nin ilk mega yat marinası bulunacak. Yılsonuna kadar da lansmanını yapacağız. Toplam satış değeri de 1.5-2 milyar TL arasında olacak" diye konuştu. 


Çağlayan'a "Dap" Vadisi

Ofis yatırımları için Kağıthane ve Çağlayan bölgesinde yola devam eden Dap Yapı, bölgede Z Ofis ve Bumerang'dan sonra İ Ofis projesini de hayata geçirdi. Ziya Yılmaz, aynı bölgede 3 proje daha planladıklarını ifade ederek, "Silikon Vadisi İstanbul için ne ise, Çağlayan için de Dap Vadisi aynı olacak. O bölgedeki diğer projelerle birlikte 550 milyonluk yatırım hayata geçirilecek" dedi. Kağıthane'deki ofislerin metrekare fiyatlarının 5 bin dolar olduğunu belirten Yılmaz, "Biz arsalarımızı ucuza mal ettiğimiz için bu avantajı müşteriye yansıtıyoruz ve metrekaresi 5 bin TL'den satış yapıyoruz" dedi.


Taksim'in yeni simgesi geliyor

Rixos Otel'in yanındaki 3 fabrika arsasını satın aldıklarını söyleyen Ziya Yılmaz, "Taksim'de 20 bin metrekare inşaat üzerinde otel rezidans konseptiyle proje geliştireceğiz. 2014'ün ilk çeyreğinde satışa çıkarmayı planlıyoruz. Yatırım maliyeti de 150 milyon TL olacak" dedi. Taksim'in simge binası olacağının altını çizen Yılmaz, yatay kurgulanacak projenin bölgenin yerel mimarisine uygun olacağını ve bal peteği görünümünde bir bina planladıklarını dile getirdi. Dap Yapı ayrıca Kartal E-5 yolu üzerinde ve Maltepe'de de birer rezidans projesi hayata geçirecek. 30 katlı yine farklı bir mimariye sahip olması planlanan binanın toplam maliyeti 150 milyon TL olarak belirlendi. E-5 üzerinde yapılacak proje ise 200 milyon TL'lik bir yatırımla hayata geçirilecek. 


Seda Tabak/ Sabah Gazetesi