DASK hangi durumlarda zorunludur?

DASK hangi durumlarda zorunludur?17 Ağustos 1999 depreminden sonra kamu yararı amacıyla kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kapsamında 2012 yılından sonra konutların sigortalanması zorunlu hale geldi. Peki hangi durumlarda DASK zorunludur?


Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) depremlerin konutlarda neden olabileceği maddi zararları sigorta kapsamı çerçevesinde teminat altına almak için yapılan bir işlemdir. Afet Sigortası Kanunu’nun 18 Ağustos 2012 tarihinde yürürlüğe giren sigorta genel şartları ile konutların DASK yaptırması zorunlu hale geldi.

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Yapılan düzenlemelerle tapu işlemleri ve konut kredisi işlemlerine ek olarak elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de Deprem Sigortası yaptırılması zorunluluğu getirildi.

Deprem ve doğal afetlere karşı sigorta kapsamında zararın tazminini sağlayan uygulama 8 yıldır zorunlu olmasına rağmen hala iki konuttan birinde yer almıyor. O yıllardan bu yana ülkemizde DASK’lı konut sayısı 9,5 milyonu aştı. Bölgelere göre sigortalılık oranında yüzde 66,6 ile Marmara başı çekiyor. Son sırada ise yüzde 40 ile Güneydoğu Anadolu yer alıyor. Doğu Anadolu Bölgesi de sıralamanın sonlarında bulunuyor

İlk bazında DASK’ın en düşük olduğu il 9,8 ile Şırnak olarak yer alırken, bu oran Hakkari’de sadece yüzde 10,4 seviyesinde. Sigortalılık oranın yüksek olduğu illerde ise Bolu yüzde 89,1 ile ilk sırada yer alırken, Yalova yüzde 86,1 ile ikinci, Sakarya yüzde 83,2 üçüncü ve Tekirdağ yüzde 81,5 ile dördüncü sırada yer alıyor.

Şartlara göre konuta sigorta yaptırılabilmesi için binanın mevzuata ve projeye uygun inşa edilmiş olması gerekiyor. Projesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı inşa edilen binalar, yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalara zorunlu deprem sigortası yapılamıyor.


DASK karnemiz zayıf!

20 soruda DASK!