Defin bedava, mezar yeri el yakıyor

Defin bedava, mezar yeri el yakıyor

320 mezarlığın olduğu İstanbul'da, mezar yeri fiyatları ateş pahası. Zincirlikuyu ve Karacaahmet gibi ünlü mezarlıklarda mezar yeri parası 9 bin YTL'yi buluyor.
Sürekli yeni nüfus eklenen İstanbul'da, 320 mezarlık bulunuyor. Para dergisinin haberine göre; yılda ortalama 45 bin kişinin hayatını kaybettiği İstanbul'da, arsa fiyatları gibi, mezarlık fiyatları da el yakıyor. Defin işlemlerini ücretsiz gerçekleştirdiklerini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, Zincirlikuyu, Karacaahmet ve Çengelköy gibi ünlü mezarlıklarda mezar yeri parasının 9 bin YTL'yi bulduğunu belirtti. Avcı, sorulara şu cevapları verdi:


* İstanbul'da kaç mezarlık var?


65'i azınlıklara ait olmak üzere 320 mezarlık var. Toplam alan 10 bin dönüm.


4 KATEGORİYE AYRILIYOR


* Defin işleminden ücret alınıyor mu?


Cenazenin yıkanması, defnedilmesi veya memleketine gönderilmesinden ücret almıyoruz. Sadece hali vakti yerinde olanlardan, kilometre başına 35 kuruş talep ediyoruz.


* En pahalı mezarlıklar hangileri?


Mezarlıkları 4 kategoriye ayırıyoruz. En pahalı mezar yeri, birinci kategoride yer alan Zincirlikuyu, Karacaahmet ve Çengelköy mezarlığının yeni kısmı. Buralarda cenazenin gömülme anında 2 bin 500, yanındaki boş mezar yeri için 6 bin YTL isteniyor. Aile mezarlığı için yer alınıyorsa, mezar başı fiyat 9 bin YTL. İkinci kategorideki Aşiyan, Yeniköy, Ortaköy, Ihlamurkuyu, Eyüp, Kazlıçeşme mezarlıklarında cenazenin gömülme anında bin, yanındaki boş mezar yeri için 2 bin 500, aile mezarlığı için de mezar başına 5 bin YTL ödeniyor. 500 Evler, Topkapı gibi üçüncü kategoride yer alan mezarlıklarda ise cenazenin gömülme anında 300, yanındaki boş mezar için 2 bin 400 ve aile mezarlığında tek mezar yeri için de 4 bin 700 YTL talep ediliyor. Dördüncü kategorideki mezarlıklarda defin anında 100, yanındaki boş mezar yeri için bin 250 ve aile mezarlığı için mezar başına 2 bin 500 YTL ödeniyor.


(Takvim)