Degas ile evler depremde yıkılmayacak!

Degas ile evler depremde yıkılmayacak! Degas ile evler depremde yıkılmayacak!

Türkiye’de önümüzdeki 10 yıl içerisinde 7'nin üzerinde deprem bekleniyor. AKG Gazbeton İşletmeleri, depremde evlerin fazla zarar görmemesi için Degas'ı üretti.Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde 92'si, nüfusun yüzde 95'i deprem kuşağında. 20. yüzyılda depremlerde yüz bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti.  

 

1999 yılı öncesinden kalan 10-15 milyon yapı bulunuyor. Bu yapıların yarısının riskli olduğu düşünülüyor. Deprem nedeniyle yapılarda oluşan hasarlar ve göçmeler, yaralanmalara, ölümlere sebep oluyor.

 

Acil önlenler alınmasını vurgulayan Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Binici şunları söyledi: "Riskli yapılarımızı belirlemeli ve yetersiz olanları güçlendirmeli veya yenileri ile değiştirmeliyiz. Yeni binaların taşıyıcı sistemlerini güncel yönetmeliklerimize uygun şekilde tasarlamalı ve inşa etmeliyiz. Yapısal olmayan dolgu duvarların hasar almaması için de gerekli önlemleri almalıyız. Dolgu duvarları, düzlem içi ve dışı etkilere dayanıklı tasarlanmayan veya imal edilmeyen yapılar, duvarların hasar görmesi veya yıkılması durumunda ciddi deprem riski oluşturabilir."

 

AKG Gazbeton İşletmeleri, nitelikli ve güvenli yapı ihtiyacını bir üst seviyeye taşımak için bu kez de Degas ürününü geliştirdi. Degas, depremleri hasar almadan atlatabilen gazbeton duvar teknolojisinin adı. Ülkemizde ve dünyada deprem yönetmelikleri betonarme sistemin güvenliği için tüm kuralları söylüyor. Sonradan ilave edilen bölme/izolasyon/akustik amaçlı kullandığımız duvarların deprem anında çatlamamasını, devrilmemesini sağlamak için Degas yeni bir teknoloji sunuyor.

 


AKG Gazbeton Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç,"Degas özellikleri itibariyle farkını ortaya koyuyor. Deprem bloğumuz, gazbeton dışındaki yapı malzemeleri ile de uyum içerisinde çalışıyor. Duvar deprem anında hasar almıyor, devrilme veya yıkılma sorunu oluşturmuyor. Bu yeni duvar teknolojisini ülkemizin en önemli problemlerinden birine cevap verebilmek için kapsamlı bir Ar-Ge çalışması ile gerçekleştirdik" diye konuştu.