14 / 08 / 2022

İzmir’de depremde yıkılan evler Hazine'ye mi devredilecek?

İzmir’de depremde yıkılan evler Hazine'ye mi devredilecek?

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı İzmir’de depremde yıkılan evlerin Hazine’ye devredilmesine kararına tepki gösterdi. Bu karar ile halk adına şaşkınlığını ifade eden Serter, açıklamalarda bulundu.CHP  İzmir  Milletvekili Bedri Serter, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı İzmir’de depremde yıkılan evlerin Hazine’ye devredilmesine kararına tepki gösterdi. Bu karar ile halk adına şaşkınlığını ifade eden Serter, açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; halkın emek emek, kuruş kuruş biriktirerek sahip olduğu evlerinin, arsalarının üzerine 6306 sayılı kanunun 6A maddesini gerekçe gösterilerek el konulduğunu belirten Bedri Serter, “Tüm yıkılan ve orta hasarlı evleri Hazineye devrediyoruz diye hak sahiplerine sadece mesaj attılar. Depreminden üzerinden 3,5 ay geçti. Her konuşmamda “daha çivi bile çakılmadı” diye üstüne gittiğim bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şapkadan tavşan çıkarttı. Öyle bir sistem kurmuşlar ki akıllarınca, hak sahibi olan kat maliklerine, binanın arsa payı üzerindeki oranı kadar rayiç bedel üzerinden ödeme yapacaklarmış. Kınıyorum” şeklinde konuştu.

 İzmir’de depremde yıkılan evler Hazine ye mi devredilecek?

Önümüzdeki hafta yapılacak AKP’nin İzmir kongresinde de son noktayı koyup konutların temelinin atılacağını öğrendiğini belirten Serter, şunları kaydetti: 

“6.9’luk depremin ardından 116 canımızı kaybettik. Cumhurbaşkanı,  o günlerde 6 Bakanı İzmir’e gönderdi. Ve biz, CHP grubu olarak, yüze yakın milletvekiliyle sahada depremden etkilenmiş olan Bornova, Manavkuyu ve Bayraklı halkıyla günlerce, gece gündüz demeden birlikte olduk, onlara destek olmaya çalıştık.  Hükümet elindeki tüm gücüyle mağduriyetleri çözeceğini söyledi ve birçok projeden bahsedildi. Ağır ve orta hasarlı olduğu tespit edilen 570 binanın yıkımlarının gerçekleştirileceği ve binaların yıkıldığı yerde, 5’şer, 6’şar katlı TOKİ’nin yaptığı sosyal konut benzeri konutları en kısa sürede bitirilip depremzede insanlarımızın en kısa sürede evlerine taşınacaklarıydı. Bayraklı’nın sırtlarında henüz bitiremedikleri Şehir Hastanesi’nin etrafındaki 1360 hektar alanının Tarım ve Orman Bakanlığıyla anlaşılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aktarılacağı ve burada da  TOKİ  vasıtasıyla sosyal konut içeriğinde binaların yapılacağını da dile getirdiler. Ancak gelinen noktada bambaşka bir karar alındı. Bir CHP Milletvekili olarak adalete bir dirhem de olsa güvenmek istiyorum. Buradaki halkımızın haklarının ve emeklerinin korunması için tüm mücadeleyi onlarla beraber vereceğime söz veriyorum.”

İzmir Konak'taki kentsel dönüşüm muhtarlara anlatıldı!