Demir fiyatlarındaki artış yüzde 56ya ulaştı!

Demir fiyatlarındaki artış yüzde 56ya ulaştı!

Temmuz ayı itibarıyla son 1 yılda demir fiyatlarındaki artış yüzde 56ya ulaştı. Son 6 ay içinde ise artış yüzde 22 oldu. Bu oran, herhangi bir iktisadi gelişmeyle ifade edilemiyor


İnşaatçılar Yüzde 15 fon düşsün, fiyat o oranda düşecektir derken demirciler, Kütük fiyatı yükselince maliyetimiz arttı, yüzde 20 zayiat var açıklaması yapıyor. Çözüm için gözler ise hükümette

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın önceki gün Kızılcahamamda demir fiyatlarında yaşanan spekülatif hareketler gerekçesiyle demir sektörüne çektiği fırçanın arkasında, haftalardır süren tartışmanın bulunduğu ortaya çıktı. Demir fiyatlarındaki artış nedeniyle demirciler ile inşaatçılar arasında yaşanan demirde fahiş fiyat tartışmasına, bir süredir Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı üçgeninde çözüm arandığı ancak sorunun kilitlendiği öğrenildi. Sürece el koyan ekonomi bakanlarına rağmen bir türlü çözüm sağlanamayınca gelişmelerden haberdar olan Başbakan Erdoğanın demir sektörüne patladığı ve konuyu kürsüden gündeme getirerek, sektörü uyardığı belirtiliyor.

Taraflar ne öneriyor

Başbakan Erdoğan, partisinin haftasonu Kızılcahamamda gerçekleşen İstişare ve Değerlendirme Toplantısında inşaat sektöründe kullanılan demir fiyatlarına değinmiş, Son zamanlarda bazı sektörlerde spekülatif hareketler var. Özellikle demir sektöründe bu hareketler oldukça fazla. Eğer bu böyle devam ederse bilesiniz ki karşınızda bizi bulacaksınız. Çünkü bizim için inşaat sektörü önemlidir, inşaat sektöründe kalkıp da piyasaları bu şekilde etkileme yoluna gitmek haddinize değildir, gereğini yaparız demişti.

2010 Temmuz-2011 Haziran dönemini kapsayan 12 aylık dönemde Kardemir fabrika verilerine göre, demir fiyatı TL bazında yüzde 45 oranında, serbest piyasa verilerine göre yaklaşık yüzde 48 oranında arttı. Ocak 2011-Temmuz 2011 dönemini kapsayan 6 aylık serbest piyasa verilerine göre ise demir fiyatı yüzde 22.1 oranında yükseldi. Demir fiyatındaki bu yüksek artışlara karşılık Temmuz 2010- Haziran 2011 dönemini kapsayan 12 aylık dönemde işçilik ücretleri yüzde 7-9 oranında, akaryakıt fiyatları yüzde 18-19 oranında, Merkez Bankası efektif dolar kurundaki artış yaklaşık yüzde 10, TÜİK üretici fiyatları endeks artışı ise yaklaşık yüzde 10 oranında arttı.

Demirciler: Fon kalkmasın

İnşaat sektörünün düşük karlarla çalışmaktan ötürü öz sermayelerinin azaldığını vurgulayan inşaat sektörü temsilcileri, demirdeki bu yüksek fiyat artışlarını sektör mensuplarının karşılayamayacakları bir zarara ittiğini savundu. Çözüm önerisini ise yurtdışından inşaat demiri ithalindeki yüzde 15, kütük demir ithalindeki yüzde 22.4 oranında uygulanan fonların kaldırılması olarak ifade eden inşaatçılar, bu fonların kaldırılmasıyla demir fiyatlarının bu ölçüde azalacağını savundu. Demir sektörü temsilcileri ise söz konusu fonun kaldırılmasına kesinlikle karşı çıkıyor ve üretimde yüzde 15-20 zayiat olduğunu belirterek kendilerini savunuyor.

Bakan Yazıcı tek bir metin istedi

Demir fiyatlarında son 1 yılda yaşanan fiyat artışlarının yüzde 56 oranına ulaştığını savunarak, bu artışa tepki gösteren inşaat sektörü temsilcileri uzun süreden beri bu soruna Hükümet nezdinde çözüm aradı. Demir fiyatlarındaki yüzde 15lik fonun kalkması talebiyle önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacanla görüşen inşaatçılar, sorunlarını Babacana rakamlarla anlattılar. İnşaat söktürü temsilcilerini dikkatle dinleyen Babacan konuyu inceleyeceğini belirtti. Sektör temsilcileri ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayanı ziyaret ederek, sorunlarını bir de ona anlattılar. Çağlayan da konunun incelenmesi talimatını verdi. Tam bu sırada Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcının makamından çağrılan sektör temsilcileri soruna Bakan Yazıcının el koymasından dolayı umutlandılar. Ancak Bakan Yazıcı, makamında hem inşaat sektörü hem de demir üreticileri temsilcilerini toplayarak ortak bir toplantı yaptı. Her iki tarafı da dinleyen Bakan Yazıcının toplantının sonunda şimdi çıkın, bana çözüm için tek bir metin getirin dedi. Bakan Yazıcının bu talimatıyla her iki taraf da şaşkınlık yaşadı. Talepleri ve itirazları birbirleriyle çatışan her iki taraf da, Bakan Yazıcının bu talimatıyla kilitlendi.
Vatan