Deprem molozları geçim kaynakları oldu!

Deprem molozları geçim kaynakları oldu!

Depremde yıkılan binaların molozları hurdacılar için geçim kaynağı oldu. Vanda yaşanan depremin ardından canlı arama çalışmalarında son aşamaya gelindi

Depremde yıkılan binaların molozları hurdacılar için geçim kaynağı oldu. Vanda yaşanan depremin ardından canlı arama çalışmalarında son aşamaya gelindi. Canlı arama çalışmasının tamamlandığı binaların enkazlarından iş makineleri ile çıkarılan molozlar kamyonlar ile Erciş ilçe merkezinin 10 kilometre dışındaki bir alanda toplanıyor.

Yaşanan depremde evleri yıkılan ve hasar gören bir grup vatandaş ise sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan moloz yığınlarını balyozlarla parçalayarak molozların içerisindeki demir parçalarını çıkararak hurdacılara satıyor.

Molozların arasında 3 çocuğuyla demir toplayan Sadrettin Aydın, yaptığı açıklamada, topladıkları demirleri hurdacıya sattıklarını ve günde ortalama 30 lira kazandıklarını söyledi.Aydın, sattığı hurda demirler ile çocuklarına kıyafet ve gıda maddesi alacağını, evi hasarlı olduğu için çadırda yaşadığını anlattı.

Hurda demir toplayan 9 yaşındaki Duygu Aydın ise, günde 10 lira kazandığını belirterek, "Kazandığım paralar ile kendime yeni kıyafetler ve hikaye kitapları alacağım. Ben sadece molozların arasındaki demir parçalarını topluyorum. Babam büyük molozların arasını yaklaşmama izin vermiyor" dedi.

MOLOZ PARÇALARI BÖLYOZ DARBESİYLE UN GİİB DAĞILIYOR

Molozların arasında 3 gündür demir parçaları toplayan Kadir Torun da, enkaz alanındaki molozların kendilerini şaşkına çevirdiğini söyledi. Binaların enkazından çıkan moloz parçaları tek balyoz darbesiyle adeta un gibi dağıldığını dile getiren Torun, "Bu da binaların neden yıkıldığını gösteriyor. Topladığım demirlerden günde 20-25 lira kazanıyorum. 1 hafta sonra bölgeye kar düşer. Kazandığım paraları çay parası yapacağım" diye konuştu.

AA