24 / 05 / 2022

Depremde sadece DASK yeterli değil!

Depremde sadece DASK yeterli değil!

DASK depremde  yıkılan veya hasar gören binanızı tekrar inşa ettirebilmeniz için daha önce metrekare maliyeti belli olan tutarlardan bir tazminat öder. Daha geniş teminatlı bir poliçe ise konut sigortasıyla yapılabilir.DASK depremde  yıkılan veya hasar gören binanızı tekrar inşa ettirebilmeniz için daha önce metrekare maliyeti belli olan tutarlardan bir tazminat öder. Daha geniş teminatlı bir poliçe ise konut sigortasıyla yapılabilir. Konut sigortası yapılırken deprem teminatının ekli olup olmadığı kontrol edilmeli. 

Posta Gazetesi köşe yazarı Can Kantar, bugünkü köşesinde DASK ve konut sigortasını kaleme aldı.

İşte Can Kantar'ın 'Depremde sadece DASK yetmez' başlıklı yazısı...

Ülkemizin bir gerçeği olan deprem ile yaşıyoruz. Öncelikle depremden sağ kurtulabilmek çok önemli. Bunun için güvenli konutlarda oturmamız gerekiyor. Bunun için ‘Deprem sonrası hayatta kalın, gerisini sigorta şirketlerine bırakın’ diye bu köşede sürekli hatırlatıyorum. Öncelikle DASK, yani Zorunlu Deprem Sigortası’nı hepimizin yaptırması gerekiyor. DASK sadece sizin yıkılan veya hasar gören binanızı tekrar inşa ettirebilmeniz için daha önce metrekare maliyeti belli olan tutarlardan bir tazminatı öder.

Yani Aksaray’daki 100 metrekare ev ile Boğaz’da 100 metrekare yalı dairesinin alacağı tazminat miktarı aynı. Mutfağınızın İtalyan olması ve evinizin deniz kenarında bulunmasının bir önemi yok. Bu arada Zorunlu Deprem Sigortası evinizde zarar gören eşyalarınız için de bir tazminat ödemez. DASK’ın işletimini TÜRK Re yapıyor ve tazminatlar gerçekten çok hızlı ödeniyor. Sigorta şirketleri, eksperler ve acenteler mağdurlara ilk ulaşanlar. Bunlar unutulmamalı. 

Konut sigortası ihmal edilmemeli

DASK gibi zorunlu bir sigorta yanında daha geniş teminatlı bir poliçe istiyorsanız o zaman ‘Konut Sigortası’ yaptırmalısınız. Bu isteğe bağlı bir sigortadır. DASK’tan pahalıdır ama kaskodan ucuzdur. Anlaşılabilmesi için çok özet yazıyorum. Konut Sigortası’nın teminatı çok geniş. Evinize gelecek tüm zararları tazmin edebilir. Bunun için evin değerini, içindeki eşyaların değerlerini doğru tespit ettirmeniz gerekiyor.

Ve tabii ki Konut Sigortası yaptırırken deprem teminatının ekli olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Bazen primlerin biraz daha ucuza gelmesi için bu teminatın kaldırıldığını duyuyorum. Ayrıca bu değer tespitlerinin her yıl yenilenmesi şart. Yani yeni aldığınız eşyaların da bu poliçeye eklenmesi önemli. DASK zaten zorunlu... Allah korusun, evinize bir şey olduğunda kaybınız bu sayede tam olarak karşılanmış olacaktır.

DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası’nı mülk sahibinin yaptırması gerekiyor. Fakat Konut Sigortası’nı kiracılar da yaptırabiliyor. Çünkü evinize hırsız girdi, su bastı veya yandı. Burada zarar görecek kişi kiracılar olacağı için Konut Sigortası kiracılar tarafından da mutlaka yaptırılması gereken bir sigorta. Bir de Allah korusun ev yandı.

O zamanda mal sahibi evini eski haline getirebilmek için harcadığı parayı içinde bulunan kiracıya rücu edebilir. Bunlar elbette bütçeler oranında yaptırılmalı. Ama böyle bir riski üstlenmek, inanın böyle bir riski sigortalatmaktan çok daha pahalı.

Konut sigortasının avantajları nelerdir? Neleri kapsar?

İzmir depremi Edremit Körfezi'nde DASK talebini artırdı!

DASK neden gerekli?